Od poniedziałku w województwie mazowieckim startują ferie zimowe. Wielu mieszkańców wspólnie z dziećmi wykorzysta ten czas, by wyjechać całymi rodzinami na zimowy wypoczynek. Zanim jednak do tego dojdzie, warto zadbać i zabezpieczyć własny dom oraz mieszkanie przed kradzieżą. Policjanci radzą jak to zrobić. Warto pamiętać, że złodzieje nie biorą „wolnego” i taki właśnie czas najczęściej poświęcają na dokładniejsze rozpoznanie potencjalnych miejsc popełnienia przestępstwa. Policjanci natomiast, w tym czasie organizują intensywniejsze działania i jeszcze częściej patrolują osiedla mieszkaniowe. Warto być jednak przezornym i właściwie zabezpieczyć posiadane mienie. O podejrzanych sytuacjach - radzimy, aby od razu informować policjantów.

Na początku może kilka zdań o  samych złodziejach i włamywaczach, czyli co należy o nich wiedzieć.

Zawodowy przestępca najczęściej korzysta z drzwi lub tarasu

Jeżeli jest to blok mieszkalny, to każda podjęta próba wejścia do środka mieszkania przez okno, balkon, okienko w piwnicy może być zauważona przez przypadkowe osoby, które mogą zorientować się, że chodzi o włamanie. Dlatego też przestępca najczęściej wybiera drzwi, z których otwarciem nie będzie miał problemu. Wybierze też taras, jeżeli z ulicy bądź chodnika nie będzie widać, kto się tam znajduje.

Złodzieja może skutecznie zniechęcić

Widok zamontowanych zabezpieczeń, podwójnych drzwi, zamków z atestem, czy też rolet antywłamaniowych, takich przeszkód, których usunięcie nie obędzie się bez narobienia głośnego szumu i hałasu. Złodziej pewnie zrezygnuje, jeżeli tych zabezpieczeń będzie więcej niż jedno.

O czym warto pamiętać !

Należy zwracać uwagę na wszelkie podejrzane osoby stojący przy ogrodzeniach prywatnych posesji, kręcących się po klatkach schodowych czy też piwnicach, obnośnych handlarzy oraz wszystkich tych, których zachowanie wyda się podejrzane.

Mamy kilka  praktycznych rad

Nawiążmy dobre relacje z sąsiadami, poprośmy ich, aby podczas feryjnej nieobecności zwracali uwagę na drzwi, okna i sprawdzali źródło podejrzanych hałasów, dźwięku wybijanej szyby czy trzasku, który może pochodzić od wyłamywanego zamka.

Opuszczając dom, stwórzmy wrażenie, jakby cały czas ktoś tam był. Ustawmy włącznik czasowy światła, rozsuńmy częściowo zasłony, a przede wszystkim poprośmy sąsiada bądź kogoś bliskiego, aby co jaki czas odwiedził mieszkanie czy też dom, podlał kwiaty, zapalił światło, czy też wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.

Uważajmy na podejrzanych ankieterów, którzy przychodzą do nas chcąc uzyskać informacje na temat na przykład: celów naszych zimowych podróży, terminu wyjazdu itd. Umiejętnie prowadzona złodziejska gra może polegać właśnie na zdobyciu w taki sposób ważnych dla przestępcy informacji.

Jeżeli w okresie ferii w miejscach skupisk ludzkich, przede wszystkich na osiedlach i blokowiskach, pojawią się jakiekolwiek podejrzane osoby i samochody, to warto poinformować Policję, aby skontrolowała podejrzanych „przybyszy”, być może są to złodzieje, którzy przyjechali obserwować zwyczaje lokatorów.

Zawsze ufaj Policji!!! W razie potrzeby należy bezzwłocznie dzwonić na numery alarmowe 997 i 112. Można też telefonować do oficera dyżurnego otwockiej komendy na numer tel. 22 60 41 213.

dn