Do pewnego stopnia, kupowanie samochodu to zawsze kupowanie kota w worku. Niestety przeciętny kierowca jest w stanie ocenić auto głównie pod kątem wizualnym, a nie ze strony technicznej. Prezentujemy kilka sposobów, które powinny pomóc Ci w podjęciu dobrej decyzji zakupowej.
Przede wszystkim – sprawdź auto w serwisie
Jedną z podstawowych rzeczy, jakie warto zrobić przed zakupem auta, jest sprawdzenie go w serwisie samochodowym. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu sprzedawca nie zechce na to pozwolić, najlepiej od razu wycofaj się z transakcji. Zwracamy też uwagę, że handlarze niekiedy proponują wizytę w polecanym przez siebie punkcie, co także odradzamy. Najlepiej zaufać wybranemu przez siebie, niezależnemu fachowcowi.
Serwis sprawdzi szereg podstawowych elementów w pojeździe, takich jak układ hamulcowy i jezdny, dokona przeglądu podwozia oraz zbada stan silnika. Oczywiście musisz mieć świadomość, że możliwa będzie jedynie ocena elementów widocznych gołym okiem i nie masz możliwości, by zweryfikować stan całego auta. W Internecie z łatwością możesz znaleźć wykwalifikowany serwis znajdujący się w mieście postoju samochodu. Jeśli np. kupujesz auto w Warszawie, wpisz w wyszukiwarce zdanie „mechanik samochodowy w Warszawie”.
Przebieg – czy można go ustalić?
Faktyczny przebieg samochodu jest niestety bardzo trudny do ustalenia. Wprawdzie obecnie „cofanie” licznika jest zabronione prawnie, ale wciąż możesz mieć wątpliwości, czy sprzedawcy stosują się do tego zakazu. Aby mieć względną pewność, że nie zostajesz oszukiwany w tej materii, szukaj samochodu z prowadzoną książką serwisową, do której przebieg wpisywany jest każdego roku.
Jeśli liczba przejechanych kilometrów wskazywanych przez komputer będzie zbliżona do wartości podanej w książce serwisowej, powinieneś być spokojny. Podczas wizyty w serwisie samochodowym warto też zapytać mechanika, czy w poziom eksploatacji niektórych części odpowiada sugerowanemu przebiegowi.
Sprawdzenie samochodu miernikiem lakieru
Wykwalifikowany fachowiec operujący miernikiem lakieru będzie w stanie ocenić, czy dany pojazd na pewno dysponuje oryginalnym lakierem. Jeżeli miejscami jego warstwa będzie odbiegała od normy, może to oznaczać naprawę czy spawanie wybranego elementu. Oczywiście nie będzie oznaczało to złego stanu technicznego danego auta, ale na pewno okaże się istotną informacją o jego przeszłości.
Sprawdź szyby samochodu!
Oznaką wcześniejszych kolizji będą szyby samochodu. Przede wszystkim zwróć uwagę na ich datę produkcji: jeśli będzie późniejsza niż data wyprodukowania pojazdu, będą to szyby nieoryginalne. Jednocześnie należy do tej przesłanki podchodzić z dystansem: niektórzy kierowcy decydują się na wymianę przedniej szyby np. w wyniku jej porysowania.
Rozkoduj VIN w autoryzowanej stacji obsługi
Jeżeli udasz się do autoryzowanej stacji obsługi wybranej marki pojazdu, będziesz mógł dodatkowo rozkodować numer VIN oferowanego auta. Pozwoli Ci to na sprawdzenie m. in. faktycznego rocznika produkcji samochodu. O ile bowiem w polskich dowodach rejestracyjnych rok produkcji jest uwzględniany, tak w zagranicznych najczęściej odnotowywana jest wyłącznie data pierwszej rejestracji.
Taka wiadomość może mieć dla Ciebie znaczenie głównie ze względu na możliwość negocjowania ceny. Będziesz też miał pewność, że płacisz faktycznie za rocznik odpowiadający oświadczeniu sprzedawcy.
Dokładnie sprawdź dany pojazd
Zachęcamy, abyś podszedł do zakupu auta z dużą dozą cierpliwości. Przed podjęciem decyzji zawsze bardzo drobiazgowo sprawdź stan techniczny oferowanego egzemplarza i pozwól niezależnych fachowcom wypowiedzieć się na jego temat. Jeśli oglądasz pojazd w obcym mieście, wpisz w wyszukiwarce internetowej np. hasło „mechanik samochodowy w Warszawie”, a szybko znajdziesz zakład, który dokona właściwego przeglądu.