W piątek na drogach powiatu otwockiego policjanci z wydziału ruchu drogowego przeprowadzili działania pod kryptonimem “trzeźwość”. Akcja miała na celu, przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, poprzez uniemożliwienie dalszej jazdy kierującym pod wpływem alkoholu, czy też narkotyków.

W miniony piątek policjanci z drogówki byli zangażowani do działań pod nazwą „trzeźwość”. Uczestnicy ruchu drogowego spotkali mundurowych w newralgicznych punktach, a także przy bocznych uliczkach, którymi czasami przed kontrolami starają się umknąć nietrzeźwi kierujący.

Podczas wzmożonych kontroli funkcjonariusze przebadali blisko 500 kierujących na zawartość alkoholu lub środków odurzających, a 3 z nich straciło swoje uprawnienia za jazdę w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości.

Na jednej z otwockich ulic policjanci skontrolowali renault, którym kierował 42-latek. Badanie stanu trzeźwości, wykazało, że mężczyzna miał prawie promil alkoholu w organizmie.

Na kolejnej ulicy w Otwocku wpadł 41-latek, który kierował skodą. Mężczyzna prowadził pojazd mając prawie 1,5 promila. Ponadto okazało się, że nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

W Kołbieli mundurowi zatrzymali do kontroli peugeota. Wynik badania stanu trzeźwości 59-letniego kierującego wskazał, że prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu.

Funkcjonariusze w ramach prowadzonych działań kontrolowali także osoby poruszające się jednośladami.

W Otwocku podjęli czynności wobec 42-latka, który poruszał się rowerem. Na ramie ujawnili zeszlifowane numery. Wówczas jednoślad został przez mundurowych zabezpieczony, gdyż mógł pochodzić z kradzieży.  

Policjanci przypominają, że jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5.

Apelujemy do kierujących o rozsądek i trzeźwą jazdę. Odebranie prawa jazdy za alkohol dla niektórych kierowców może zabrzmieć jak wyrok, zwłaszcza, gdy prowadzeniem pojazdu zajmują się zawodowo. Pamiętajmy, że jazda po alkoholu może doprowadzić do tragicznych skutków. Nie narażajmy bezpieczeństwa, zdrowia, a nawet i życia.

 

sierż. sztab. Paulina Harabin

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.66 MB)