Koniec wakacji i zbliżająca się jesień to czas, na który czekają grzybiarze. Wielu z nas lubi chodzić do lasu i zbierać grzyby, gdyż jest to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dla policjantów to szczególny okres, bo wraz z wysypem grzybów w lasach rośnie ryzyko zaginięć grzybiarzy. Najczęściej gubią się w lesie starsze osoby, które straciły orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Funkcjonariusze apelują o rozwagę.

Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Policjantom często ten okres kojarzy się z poszukiwaniem zagubionych grzybiarzy, gdyż podczas wyprawy nietrudno stracić orientację i zagubić się w terenie. Pamiętajmy, aby podczas grzybobrania nie stracić czujności i do domu wrócić nie tylko z pełnym koszem grzybów, ale przede wszystkim cało i zdrowo.

W powiecie otwockim jest sporo miejsc, które są atrakcyjne dla amatorów grzybobrania. Niestety wielu z nich jest kompletnie nieprzygotowanych na wyprawy do lasu. Czasami zdarza się, że nawet nie wiedzą w jakiej miejscowości pozostawili swój samochód. Policjanci apelują, aby zwłaszcza osoby starsze nie wybierały się samotnie na zbieranie grzybów, gdyż to właśnie ich dotyczą największe zagrożenia. Seniorzy bardzo często tracą orientacje w terenie lub też słabną. Do odnalezienia przed zmrokiem zagubionej w lesie osoby konieczne jest zaangażowanie w poszukiwania dużych sił i środków policji oraz funkcjonariuszy pozostałych służb ratunkowych. Takie sytuacje można uniknąć zachowując większą czujność i przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, aby:

- nie wybierać się na grzybobranie zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie;

- nie chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren;

- realnie oceniać swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie;

- nie oddalać się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy, jeśli teren jest nam nieznany;

- zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji;

- zabrać latarkę i elementy odblaskowe, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni;

- podać domownikom przybliżony, planowany czas powrotu;

- kontrolować i zapamiętywać punkty odniesienia oraz charakterystyczne elementy.

Funkcjonariusze apelują o rozwagę podczas wypraw do lasu. Nie przeceniajmy swojego zmysłu orientacji w terenie i zadbajmy o własne bezpieczeństwo.

mł. asp. Paulina Harabin