Policjanci z otwockiej drogówki zatrzymali kierującego skodą 39-latka, zaraz po tym jak na jednej z karczewskich ulic potrącił rowerzystkę. W wyniku zdarzenia kobieta doznała wielu obrażeń ciała i została przetransportowana przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe do szpitala. Jak się okazało, mężczyzna w chwili wypadku znajdował się pod wpływem narkotyków i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Sąd Rejonowy w Otwocku zastosował wobec mieszkańca powiatu otwockiego policyjny dozór.
Do zdarzenia doszło 7 września 2021 roku około godziny 16:25. Wówczas to oficer dyżurny otwockiej komendy otrzymał informację, że na jednej z ulic w Karczewie doszło do wypadku drogowego.
Ze wstępnych ustaleń policjantów, którzy pojechali na wskazane miejsce, wynikało, że 39-letni mężczyzna, kierując skodą, naruszył zasady bezpieczeństwa i potrącił prawidło jadącą rowerzystkę. Obrażenia kobiety okazały się poważne i została zabrana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Warszawie.
Funkcjonariusze poddali kierującego badaniu na zawartość alkoholu, które wykazało, że jest trzeźwy. Natomiast wstępne badanie na zawartość narkotyków wykazało, że jest pod wpływem marihuany i metaamfetaminy. 39-latek został również przewieziony do szpitala w Otwocku, gdzie pobrano od niego krew. Na dodatek po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zatrzymany trafił do celi na komendzie.
W zeszły czwartek Sąd Rejonowy w Otwocku podjął decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanego 39-latka środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru i zobowiązał go do stawiennictwa dwa razy w tygodniu w jednostce policji, jak również do powstrzymania się od nadużywania alkoholu i używania innych środków odurzających oraz zakazał zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzoną. Za popełnione przestępstwa mężczyźnie może grozić do 4,5 roku pozbawienia wolności.
Pamiętajmy! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. To zdarzenie jest przykładem, że odurzeni narkotykami kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Środki odurzające zażywane przez kierowcę stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ: zmniejszają szybkość reakcji, ograniczają pole widzenia, powodują błędną ocenę odległości i szybkości, powodują błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniżają samokontrolę i koncentrację, jak również powodują rozproszenie uwagi oraz senność. Jazda w stanie po użyciu narkotyków, jak i alkoholu niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.
Policjanci z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Otwocku zapowiadają kolejne kontrole badania stanu trzeźwości kierujących. Funkcjonariusze przy każdej kontroli drogowej, niezależnie od przyczyny podjęcia interwencji, będą sprawdzać stan trzeźwości kierującego, gdyż nietrzeźwość wśród kierujących pojazdami na terenie powiatu otwockiego jest jednym z głównych problemów dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pomimo wielu apeli mundurowych, nie udaje się tego zjawiska skutecznie ograniczyć, co pokazują policyjne statystyki. W miesiącu lipiec br. otwoccy policjanci zatrzymali aż 38 nietrzeźwych kierujących i 3 pod wpływem środków odurzających, w sierpniu br. 42 nietrzeźwych kierujących i 9 pod wpływem środków odurzających, a od początku września br. już 21 nietrzeźwych kierujących i 6 pod działaniem narkotyków. Wśród nich znajdują się również kierowcy, którzy lekceważą sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Mając na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu otwockiego oraz zwiększenie skuteczności działań policji, funkcjonariusze z drogówki zostali wyposażeni w nowoczesny sprzęt, pozwalający na sprawne reagowanie na zdarzenia w ruchu drogowym oraz jego efektywny nadzór.
Apelujemy o trzeźwą i ostrożną jazdę.
mł. asp. Paulina Harabin/mg