17 września 2021 roku policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku wzięli udział w uroczystość poświęconej pamięci zamordowanych leśników, zorganizowanej w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Tradycyjnie, na obchody przy pomniku „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939-1948” Nadleśnictwo Celestynów zaprosiło kombatantów II wojny światowej, leśników, przedstawicieli służb mundurowych, reprezentantów lokalnej społeczności, samorządowców oraz uczniów okolicznych szkół.

W dniu 17 września 2021 roku zabrzmiał dźwięk trąbek myśliwskich dla leśników, symbolicznie pogrzebanych na polanie pod dębami w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Nadleśnictwo Celestynów na obchody przy pomniku „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939-1948” zaprosiło kombatantów II wojny światowej, leśników, przedstawicieli służb mundurowych, reprezentantów lokalnej społeczności, samorządowców oraz uczniów okolicznych szkół. Komendę Powiatową Policji w Otwocku reprezentował I Zastępca Komendanta młodszy inspektor Jędrzej Bełz wraz z Zastępcą Wydziału Prewencji nadkomisarzem Tomaszem Pierożakiem.

Obchody rozpoczęto od mszy świętej, którą odprawił proboszcz celestynowskiej parafii ks. Mirosław Wasiak modląc się wraz z uczestnikami uroczystości w intencji tysięcy pomordowanych na Wschodzie. Następnie kilka osób zabrało głos, które w swoich przemówieniach podkreślały, aby zawsze pamiętać o tych, co oddali życie za wolną dziś ojczyznę oraz jak trudny, szczególnie w okresie wojny i okupacji, jest zawód leśników.

Po tej części uroczystości, delegacje służb mundurowych policji, wojska, leśników, i straży pożanej, uczniowie szkół i samorządy z powiatu otwockiego, przy pomniku złożyły wiązanki kwiatów, a poczty sztandarowe pochyliły swe drzewce.

Tekst: mł. asp. Paulina Harabin

Zdjęcia: Nadleśnictwo Celestynów

  • Uroczystość przy pomniku "Golgota leśników polskich..."
  • Uroczystość przy pomniku "Golgota leśników polskich..."
  • Uroczystość przy pomniku "Golgota leśników polskich..."