Żmudna praca kryminalnych z otwockiej komendy doprowadziła do zlikwidowania „dziupli” samochodowej, w której przechowywane były części ze skradzionych pojazdów na terenie państw Unii Europejskiej. Do sprawy funkcjonariusze zatrzymali 52-letniego pasera, który z przestępczego procederu uczynił sobie stałe źródło dochodu. Łącznie usłyszał 22 zarzuty. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Otwocku sąd aresztował mężczyznę na trzy miesiące.
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Otwocku przeprowadzili kolejną skuteczną realizację. Tym razem zwrócili szczególną uwagę na te miejsca, w których mogły być składowane kradzione części samochodowe. W wyniku wielomiesięcznych, szeroko zakrojonych działań operacyjnych zlokalizowali na terenie powiatu otwockiego tak zwaną „dziuplę” samochodową.
W zeszłym tygodniu, zebrana dostateczna ilość informacji pozwoliła kryminalnym na zaplanowanie akcji, podczas której doszło do zatrzymania pasera. Do realizacji czynności skierowano również grupy dochodzeniowo-śledcze. Pracę policjantów wsparli też funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, gdyż na miejscu niezbędna była fachowa wiedza z zakresu mechanoskopii.
Najpierw kryminalni udali się do siedziby firmy 52-latka. Tam zastali zdenerwowanego mężczyznę, który przyznał, że wynajmuje wskazany przez policjantów magazyn, gdzie obecnie składowane są części samochodowe.
Następnie w obecności 52-latka funkcjonariusze dokonali przeszukania posesji. W hali magazynowej podczas prowadzonych czynności odnaleźli i zabezpieczyli szereg części, których wstępna identyfikacja wskazuje na to, że pochodzą z kilkudziesięciu skradzionych pojazdów na trenie państw Unii Europejskiej tj. Polski, Niemiec, Włoch i Francji. W chwili obecnej inne jednostki policji garnizonu stołecznego także prowadzą postępowania w sprawie kradzieży osobowych aut, od których podzespoły znaleziono w „dziupli”. W głównej mierze wśród odzyskanych kilkuset części znalazły się silniki, skrzynie biegów oraz elementy karoserii. Jak wynika z ustaleń policjantów były one przeznaczone do sprzedaży. Wszystkie trafią do dalszych badań laboratoryjnych. 52-letni paser został zatrzymany i trafił do policyjnej celi.
Śledczy, po wykonaniu szeregu czynności, przedstawili mężczyźnie łącznie 22 zarzuty paserstwa, z którego uczynił sobie stałe źródło dochodu. Sąd Rejonowy w Otwocku na wniosek prokuratury i policji zastosował wobec podejrzanego tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.
Zarzucane 52-latkowi przestępstwa, zagrożone są karą pozbawienia wolności, której górna granica wynosi 5 lat. Fakt, że z popełnienia przestępstw podejrzany uczynił sobie stałe źródło dochodu podnosi ten próg do 7,5 roku.
Postępowanie ma nadal potencjał rozwojowy, gromadzone są materiały dotyczące kolejnych zdarzeń związanych z przestępczą działalnością mężczyzny i niewykluczone są kolejne zatrzymania.
Czynności w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Otwocku.
mł. asp. Paulina Harabin