Czym jest windykacja online?

Odzyskiwanie należności może odbywać się w sposób tradycyjny lub można połączyć te działania z wykorzystaniem możliwości, jakie daje Internet. Dochodzenie swoich praw ułatwia także windykacja sądowa online, dzięki której wierzyciel może ubiegać się o nakaz zapłaty. Co warto wiedzieć o różnych formach egzekwowania długów?

Usługi windykacyjne online

Wierzyciele, którzy próbują odzyskać swoje należności, mogą prowadzić działania windykacyjne na własną rękę lub skorzystać z oferty specjalistów. Niektórzy z nich proponują współpracę online, polegającą na doradzaniu wierzycielowi, jak rozmawiać z dłużnikiem czy przygotowaniu pism, które należy mu wysłać.

Inni z kolei prowadzą wszystkie działania samodzielnie, począwszy od analizy sytuacji, przez przygotowanie propozycji spłaty zadłużenia i zmotywowanie dłużnika do uregulowania zadłużenia. Jednak na drodze elektronicznej można obecnie zrobić dużo więcej. Polskie prawo dopuszcza bowiem możliwość dochodzenia swoich praw poprzez e-sądy.

Co to jest windykacja sądowa online?

Długi osób, które ich nie spłacają, mogą trafić na drogę sądową online. Wierzyciele, chcący odzyskać swoje środki, mogą bowiem skierować sprawę do e-sądu, aby uzyskać nakaz zapłaty. Dla dłużnika może to oznaczać wydanie niekorzystnego dla niego wyroku oraz ewentualne obarczenie kosztami postępowania sądowego. Pamiętajmy, że zawsze mamy obowiązek regulować nasze zobowiązania.

Rozpatrywanie sprawy w e-sądzie

Windykacja sądowa online to przykład postępu technologicznego, dzięki któremu osobiste stawiennictwo zostaje zastąpione formą wirtualną, czyli przez Internet. Jednak sam e-sąd posiada swoją stacjonarną placówkę. Mieści się ona w Lublinie w IV Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód.

Sposób rozpatrywania spraw w e-sądzie nazywany jest Elektronicznym Postępowaniem Upominawczym (EPU). Celem tego postępowania jest uzyskanie przez wierzyciela nakazu zapłaty przeciw zadłużonej osobie. Po jego wydaniu dłużnik jest zobowiązany spłacić zadłużenie w ciągu 14 dni. E-sąd pozwala więc na dość szybkie i oszczędzające czas załatwianie sprawy.

Windykacja sądowa online – jak działa?

Osoby, które chcą odzyskać swoje środki (np. od klientów), dzięki e-sądom mogą zrobić to szybko i wygodnie. Wierzyciel powinien mieć jednak świadomość, że jego roszczenie musi być zasadne, nie mogą istnieć żadne wątpliwości co do istnienia długu a samo roszczenie stało się wymagane najpóźniej w ciągu 3 lat poprzedzających wniesienie pozwu.

Złożenie pozwu do e-sądu wymaga jedynie założenia konta internetowego oraz uzyskania podpisu elektronicznego. Reszta to kwestia zalogowania się i podania odpowiednich informacji, w tym uzasadnienia roszczenia. Na koniec składamy pozew w formie online, wysyłając właściwie uzupełniony wniosek elektroniczny.

Jakie zalety ma windykacja sądowa online?

Przede wszystkim wierzyciel może złożyć wniosek do e-sądu w dowolnym miejscu oraz w dowolnym czasie. Nie wymaga to jego osobistego stawiennictwa, które zajmuje czas. Nie musi też dostarczać licznych dowodów dotyczących sprawy. Jednocześnie wierzyciel uzyskuje pełny dostęp do wszelkiej dokumentacji procesowej, a to bardzo wygodne.

Wierzyciel wnoszący sprawę korzysta także z gotowych formularzy. Nie musi więc zastanawiać się, jak przygotować dane pismo czy dokument. Niższa jest także opłata sądowa i zazwyczaj krótszy czas oczekiwania na rozpatrzenie naszej sprawy. Korzyści wydają się więc być bardzo zachęcające. Z obsługą wniosku powinny sobie poradzić nawet mniej biegłe w korzystaniu z Internetu osoby.

Jakie są wady e-sądu?

Niestety w e-sądach istnieją pewne ograniczenia. Nie każdy bowiem rodzaj sprawy może być przez nie rozpatrywany a do tego musimy spełnić konkretne warunki. Jeśli tego nie zrobimy, sprawa może zostać przekazana do sądu stacjonarnego, co wydłuży przebieg procesu. Dlatego przed skorzystaniem z tej opcji, należy dobrze zapoznać się z jej wymaganiami i zasadami działania.