41-latek został zatrzymany przez otwockich policjantów podczas interwencji w jednym z domów w Otwocku. Mężczyzna odpowie za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad swoją siostrą oraz za znieważenie i naruszenie nietykalności interweniujących policjantów. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Z agresją często łączy się spożywany alkohol. Nie inaczej było tym razem. Ze zgłoszenia, które wpłynęło w zeszły poniedziałek do oficera dyżurnego otwockiej komendy wynikało, że w jednym z domów na terenie Otwocka nietrzeźwy mężczyzna wszczął awanturę z domownikami i doszło do rękoczynów. Pod wskazany adres mundurowy natychmiast skierował patrol interwencyjny.

Policjanci przy użyciu środków przymusu bezpośredniego obezwładnili i zatrzymali agresora, choć ten zaskoczony ich widokiem próbował uciekać. Ponadto w trakcie zatrzymania mężczyzna stawiał opór oraz znieważał i kopał interweniujących policjantów.

W czasie transportu 41-latek dalej nie stosował się do wydawanych przez funkcjonariuszy zgodnych z prawem poleceń i podenerwowany nadal kierował wobec nich słowa obraźliwe i wulgarne. Ponadto zaczął też uderzać głową i kopać w ścianę i kraty radiowozu. Ponieważ od mężczyzny była wyczuwalna woń alkoholu, to został podany badaniu stanu trzeźwości, które dało wynik pozytywny, wskazując ponad 2 promile. 43-latek trafił do celi na komendzie.

Śledczy niezwłocznie przyjęli zawiadomienie o przestępstwie znęcania od pokrzywdzonej kobiety. Podczas gromadzenia materiału dowodowego ustalili, że koszmar 43-latki trwał już od 2018 roku. Mieszkający z nią brat regularnie wszczynał awantury, podczas których bez żadnych przyczyn obrażał, wyzywał i atakował pokrzywdzoną.

Po wytrzeźwieniu 43-latek usłyszał zarzuty dotyczące znęcania się nad siostrą oraz znieważenia i naruszenia nietykalności interweniujących policjantów.

Czynności w sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Otwocku.

Przypominamy, że zgodnie z kodeksem karnym, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą, lub nad inną osobą pozostającą w stałym, lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Policja, obok przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia, jest zobowiązana do podejmowania działań w przypadku podejrzenia wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Działania te podejmowane są w ramach procedury „Niebieskiej Karty”.

Celem przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest zatrzymanie przemocy na etapie, który nie wypełnia jeszcze znamion przestępstwa. Policja, realizując swe ustawowe obowiązki, reaguje na każdy sygnał dotyczący możliwości wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Podejmuje szereg inicjatyw, które mają na celu utrzymanie na wysokim poziomie zadań realizowanych w tym obszarze. W tym celu między innymi udostępnia kanały komunikacji dla obywateli, które wspierają działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z pomocy Policji. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!

Nie pozostawaj obojętny!

mł. asp. Paulina Harabin