Początki pracy w IT — jak znaleźć posadę w Warszawie?

Początki szukania pracy w IT mogą wydawać się trudne ze względu na dużą konkurencję w tej branży. Wiele osób z wykształceniem informatycznym zostaje odrzuconych na rzecz osób z większym doświadczeniem i wiedzą praktyczną. W jaki sposób znaleźć posadę w Warszawie na stanowisku specjalisty IT?

Praca w IT – najczęściej zajmowane stanowiska

Branża IT doczekała się widocznego rozwoju na przestrzeni lat. W związku z tym więcej osób chętnie podejmuje pracę w zawodzie informatyka, a co za tym idzie, pracodawcy podnoszą poprzeczkę i chcą rekrutować tylko najlepszych ekspertów. Ofert pracy IT w Warszawie jest tak wiele, jak specjalistów, którzy aplikują na stanowiska w tej branży. Jednak na jakie posady zleceniodawcy najczęściej poszukują pracowników? Podczas korzystania z wyszukiwarek dedykowanych poszukiwaniom pracy najczęściej można zauważyć zapotrzebowanie między innymi na web developerów. Czym się zajmuje web developer?

Web developer to programista stron internetowych. Zajmuje się przede wszystkim kwestią graficzną, tekstową, baz danych, serwisów społecznościowych oraz aplikacji. Jego zadaniem jest nie tylko posługiwanie się językiem programowania, ale również zarządzanie treścią systemową. Dodatkowo w szerokim zakresie swoich kompetencji powinien wykazywać się wysokim poziomem estetyki i umiejętności graficznych.

Kolejnym najczęściej zajmowanym stanowiskiem jest konsultant SAP. Jest to jeden z bardziej opłacalnych zawodów w branży IT i jednocześnie najczęściej oferowany przez pracodawców. Osoba na tym stanowisku jest konsultantem, który działa w obszarze SAP, czyli oprogramowaniu informatycznym, które może pomóc np. zarządzać listami płac, planować szkolenia, sporządzać rachunki czy też dokonywać skomplikowanych analiz. Konsultant SAP zajmuje się logistyką, zarządza produkcją, systemem kadrowym, a także wdraża firmowy system komputerowy. Ponadto rozbudowuje i udoskonala system SAP.

Jak szukać pracy w branży IT?

Poszukiwania pracy w branży IT najlepiej zacząć od stworzenia przejrzystego, zwięzłego i profesjonalnego CV. Dodatkowo ważne jest, aby zwrócić uwagę na treść, która jest wdrażana do opisów. Nie może być ona zbyt długa, ponieważ przez to już na wstępie życiorys może zostać odrzucony przez dział kadr. Rekruterzy szczególności zwracają uwagę na kategorię kursy i szkolenia oraz doświadczenie zawodowe. To te dwa sektory są najważniejszą częścią każdego CV. Po dokładnym opracowaniu życiorysu i estetycznym wykończeniu dokumentu można pomyśleć o sposobach aplikacji na wymarzone stanowiska. Jednak w jaki sposób można to zrobić? W dobie internetu istnieje wiele stron internetowych z wyszukiwarkami stanowisk pracy. Warto z nich skorzystać, ponieważ oferują możliwość filtrowania pośród tysięcy ofert, jakie znajdują się w serwisie. Ponadto można dopasować oferty pod doświadczenie zawodowe, typ umowy, język pracy, a nawet wynagrodzenie.

Przykładowe zarobki w IT

Zarobki w branży IT mogą się różnić w zależności od stanowiska zajmowanego przez pracobiorcę. Najlepiej opłacaną posadą jest ta związana z security. Osoba na tym stanowisku zajmuje się cyberbezpieczeństwem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim do jej pracy należy monitorowanie systemów i wyłapywanie błędów oraz zagrożeń. Wynagrodzenie, jakie przyznawane jest specjaliście security, wynosi około 18 900-23 100 zł.

Na drugim miejscu najlepiej płatnych zawodów w IT uplasował się artificial intelligence, czyli specjalista w zakresie sztucznej inteligencji. Do jego obowiązków przypisane są takie działania jak przetwarzanie oraz zbieranie danych, ale także uczenie oprogramowania AI myślenia. Komputerowiec będący na tym stanowisku otrzymuje wypłatę w wysokości mniej więcej 17 000-23 000 zł.

Trzecie miejsce pod względem zarobków w branży IT należy do pracowników business intelligence. Pracobiorca zatrudniony na tę funkcję odpowiada za rozwój oraz utrzymanie istniejącego zbioru danych. Ponadto kreuje nowe narzędzia, które pomagają w pozyskiwaniu, kolekcjonowaniu i przetwarzaniu tych baz. Pensja za pracę jako business intelligence developer sięga około 16 800-22 000 zł.