Otwoccy policjanci, przedstawiciel sanepidu i strażacy zorganizowali warsztaty o bezpieczeństwie dla dzieci i młodzieży, spędzających okres ferii zimowych w ramach akcji „ZIMA w PMDK”. Przedstawiciele służb rozmawiali przede wszystkim o zagrożeniach, na jakie są narażeni młodzi ludzie w czasie wolnym. Poruszali również kwestie zachowania środków ostrożności na drodze, podczas korzystania z lodowiska i stoków narciarskich, apelując przy tym o zdrowy rozsądek i bezpieczną zabawę.
Jak co roku policjanci z otwockiej komendy, strażacy oraz służby odpowiedzialne za zdrowie publiczne i higienę zorganizowali zajęcia edukacyjne dla dzieci uczestniczących w półkolonii „Zima 2023” w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku.
Komendę Powiatową Policji w Otwocku reprezentowali: oficer prasowy – młodszy aspirant Paulina Harabin i technik kryminalistyki straszy aspirant Daniel Osica.
W części policyjnego wykładu położono szczególny nacisk na bezpieczne zachowania na świeżym powietrzu. Policjantka opowiedziała swoim słuchaczom o tym, jak należy bezpiecznie wypoczywać oraz przypomniała podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Szczególną uwagę zwróciła również na wzmożoną czujność w stosunku do osób obcych i przestrzegała przed braniem jakichkolwiek poczęstunków od nieznajomych. Wszystkie dzieci z dużym zainteresowaniem przysłuchiwali się wypowiedziom policjantki, a podniesione do góry ręce oraz zadawane pytania świadczyły o sporym zainteresowaniu własnym bezpieczeństwem w czasie ferii. Następnie uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że technik kryminalistyki jest wzywany na każde miejsce zdarzenia, aby zebrać ślady pozostawione przez przestępców, bądź opisać i komputerowo wyrysować z najdrobniejszymi szczegółami miejsce wypadku samochodowego. Starszy aspirant Daniel Osica pokazał im również zawartość teczki kryminalistycznej, w której znajdują się między innymi różnego rodzaju pędzle, np. z piór marabuta, sadze, taśmy do zbierania odcisków, przy czym także omówił w jaki sposób zbiera się ślady obuwia, ślady opon samochodowych a nawet zapachy. Dzieci mogły też spróbować "zdjąć" swoje odciski palców stosując różne proszki i pędzle, co sprawiło im dużo radości.
Pracownik sanepid-u natomiast omówił sytuacje, w których mogłoby dojść do różnych urazów zdrowotnych i przedstawił, jak należy zachować się w konkretnych sytuacjach.
Strażacy omówili zagadnienia związane z bezpieczeństwem i zachowaniem się w sytuacji zaistnienia pożaru.
Na koniec spotkania, uczestnicy zajęć obiecali dbać o własne bezpieczeństwo i przestrzegać omówionych zasad.
mł. asp. Paulina Harabin