Policjantka odpowiedzialna za profilaktykę w otwockiej komendzie zorganizowała spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6 im. Michała Elwiro Andriollego w Otwocku. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodego pokolenia czym jest przemoc rówieśnicza, jaki negatywny wpływ ma na dzieci i młodzież oraz to jakie działania możemy podejmować, by skutecznie walczyć z przemocą. Szczególnie tą, która jest obecna w mediach społecznościowych.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat świat się znacząco zmienił, głownie jest to zasługa nowych technologii. Dla młodego pokolenia jest to jednocześnie szansa i zagrożenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka związana z nowymi technologiami, a szczególnie z mediami społecznościowymi, w których młode pokolenie spędza coraz więcej czasu.

To właśnie do mediów społecznościowych przenika zjawisko przemocy rówieśniczej. Powstaje również zjawisko cyberprzemocy. Jest to o tyle niebezpieczne, ponieważ tego rodzaju przemoc często pojawia się na zamkniętych grupach, do których nauczyciele i rodzice nie mają dostępu. Dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka w tym zakresie. Podczas spotkania z uczniami sierż. szt. Wioleta Wnuk tłumaczyła, że w sieci nie jesteśmy anonimowi, a każde nasze działania niesie za sobą konsekwencję. Kolejnym istotnym tematem poruszanym podczas spotkania była odpowiedzialność prawna nieletnich. Policjantka przypomniała o skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze.

Kolejnym istotnym elementem wykładu było pokazanie uczniom jak radzić sobie z hejtem w Internecie, gdzie szukać pomocy. Dzieci chętnie wzięły udział w dyskusji, opowiadając o wydarzeniach z własnego podwórka i zadając dużo interesujących pytań.

Pamiętaj!

  • Nie pozwolić się zastraszyć!
  • informowanie o problemie innych to nie jest skarżenie,
  • informowanie o zaistniałej przemocy nie jest donoszeniem na kolegów, a niesieniem pomocy osobie w potrzebie,
  • nie możemy pozostać obojętnymi świadkami przemocy, ponieważ taką postawą dajemy przyzwolenie sprawcy do działania.

sierż. szt. Patryk Domarecki