Otwock: Grupa oszustów metody
W ostatnich dniach Józefów stał się miejscem dobrze zaplanowanego oszustwa, które zakończyło się aresztowaniem trzech mężczyzn. Sprawa ta jest przypomnieniem o nieustannie czyhających zagrożeniach i o tym, jak ważna jest ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści, wykorzystując metodę "na wnuczka", wyłudzili od starszej kobiety oszczędności życia.
  • Grupa trzech mężczyzn w wieku 17, 20 i 25 lat zatrzymana przez otwocką policję za oszustwo metodą "na wnuczka".
  • Ofiarą przestępców padła starsza kobieta, od której wyłudzili ponad 52 500 zł.
  • Akcja zatrzymania rozpoczęła się od namierzenia 25-letniego mieszkańca Azerbejdżanu w Warszawie.
  • Kolejne dni operacji doprowadziły do zatrzymania dwóch wspólników w Krakowie.
  • Wszyscy podejrzani trafili do aresztu na 3 miesiące, grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Historia, która rozegrała się w Józefowie, jest przestrogą dla nas wszystkich. Trzej oszuści, w różnym wieku, postanowili wykorzystać zaufanie i naiwność starszej kobiety, obiecując pomoc w zmyślonej sytuacji życiowej jej wnuczka. Ich metodyka była sprytna, a skutki dla ofiary - dewastujące. Nie tylko straciła ona oszczędności swojego życia, ale także poczucie bezpieczeństwa we własnym domu.

Śledztwo, które doprowadziło do zatrzymania sprawców, było pokazem skrupulatnej pracy i determinacji otwockich policjantów. Początek operacji to dokładna analiza zgłoszenia ofiary i poszukiwania śladów zarówno w realnym, jak i cyfrowym świecie. Pierwszym efektem tych działań było zatrzymanie 25-latka, którego rolą w przestępczej grupie było odebranie łupu. Mimo braku przyznania się do winy, materiał dowodowy był na tyle mocny, że pozwolił na dalsze działania.

Kluczem do sukcesu okazało się jednak dotarcie do pozostałych uczestników przestępstwa. Intensywne działania wywiadowcze przeniosły śledztwo do Krakowa, gdzie w jednym z hoteli zatrzymano dwóch młodszych wspólników. Ich zaskoczenie była oczywiste, jednak znaleziona gotówka i potencjalne narzędzia zbrodni nie pozostawiały złudzeń co do ich roli w całym procederze.

Decyzja o aresztowaniu całej trójki przez Sąd na wniosek Prokuratury Rejonowej w Otwocku była jednoznaczna. Ten przykład pokazuje, że nawet jeśli przestępcy wydają się być o krok przed prawem, konsekwencje ich działań są nieuniknione. To przestroga dla wszystkich, aby nie dawać się zwieść fałszywym obietnicom i zawsze zachować czujność.


Wg inf z: Policja Otwock