Niewidoczne efekty potrafią zdemotywować podczas nauki nowego języka. Opanowanie szerokiego słownictwa, dobra znajomość gramatyki, a do tego pozbycie się blokady komunikacyjnej nie są łatwe dla wszystkich. O co warto zadbać, ucząc się angielskiego?
Mieszanie różnych metod nauki
Istnieją różnorodne techniki przyswajania wiedzy, które świetnie sprawdzają się przy nauce języka angielskiego. Początkujący mogą wybierać wśród licznych metod i dopasowywać je do własnych wymagań. W zależności od własnego celu, poziomu zaawansowania i wolnego czasu zdecydujesz się na inny sposób. Właściwa technika nie tylko przyniesie lepsze efekty, ale też nie sprawi, że uczenie się angielskiego będzie się niemiło kojarzyć.
Z drugiej strony nie należy ograniczać się do wyłącznie jednej metody. Takie ograniczenie może budzić wątpliwości co do jej efektywności. Wówczas możesz zacząć się zastanawiać choćby, Dlaczego Nauka Wzrokowa Nie Działa? Choć wyróżnia się wieloma zaletami, nie skłania do ćwiczenia wymowy, a przecież do swobodnej komunikacji potrzebne jest przełamanie blokady.
A zatem warto wybrać więcej niż jedną technikę. Różne metody posłużą nie tylko jako wypróbowanie czegoś nowego, ale przede wszystkim poszerzą Twoją wiedzę w inny sposób. Stawiając na samodzielną naukę za pomocą materiałów dostępnych w Internecie, nie zapominaj o regularnym ćwiczeniu wymowy. Z kolei decydując się na korepetycje u doświadczonego lektora, nadal staraj się rozwiązywać zadania pisemne.
Otaczanie się językiem angielskim na co dzień
Naukę z podręcznikami, ćwiczeniami, kursami językowymi itd. warto wzbogacić o mniej wymagające zdobywanie wiedzy dzięki kilku codziennym zmianom. W czasie drogi do pracy słuchaj podcastu prowadzonego przez native speakerów. Szukając informacji w Internecie na konkretny temat, przeczytaj kilka artykułów po angielsku. Zagraniczne seriale i filmy oglądaj z napisami zamiast z lektorem czy dubbingiem. Możesz też słuchać popularnej brytyjskiej stacji radiowej. Takie proste sposoby umożliwiają lepsze oswojenie się z językiem.
Wybierając różne sposoby, staraj się korzystać głównie ze źródeł, gdzie nie masz wątpliwości co do poprawności treści. To szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynasz naukę. W trakcie słuchania i czytania po angielsku nie powinieneś wyrabiać złych nawyków językowych. Na zapoznanie się ze slangiem przyjdzie jeszcze czas.
Prowadzenie rozmów – korepetycje i nie tylko
Poznawanie nowego języka jest szczególnie pomocne w kontekście komunikacji. Znajomość bogatego słownictwa i różnych konstrukcji gramatycznych to podstawa swobodnego porozumiewania się z drugą osobą – czy to w sprawach prywatnych na wakacjach, czy na rozmowie o pracę w międzynarodowej firmie. Z tego powodu treningi mówienia po angielsku są tak ważny.
Warto zwrócić uwagę na skuteczne metody, np. Metodę Aktywnego Mówienia, która dzięki systematyczności i poświęceniu zaledwie 15 minut dziennie pozwala poznać język od praktycznej strony. Nie musisz nigdzie wychodzić, ani stresować się rozmową w grupie z lektorem. Metoda Aktywnego Mówienia pozwala Ci w zaciszu własnego domu w sposób naturalny pochłonąć język i jego zasady w realnych sytuacjach życiowych.