Straż Pożarna apeluje o rozwagę przy zgłaszaniu owadów błonkoskrzydłych
W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia spowodowanego przez owady błonkoskrzydłe, straż pożarna podejmuje interwencje, ale nie w każdym przypadku jest to konieczne. Dowiedz się, jakie są zasady postępowania i kiedy warto skontaktować się z firmą dezynsekcyjną.
  • Interwencje straży pożarnej przy owadach błonkoskrzydłych – kiedy są uzasadnione?

  • Obowiązki właścicieli i zarządców budynków

  • Apel o rozwagę przy zgłaszaniu interwencji

  • Jak przeciwdziałać zagnieżdżeniu się owadów?

  • Podsumowanie – kiedy dzwonić po straż pożarną?

Interwencje straży pożarnej przy owadach błonkoskrzydłych – kiedy są uzasadnione?

Owady błonkoskrzydłe takie jak osy, szerszenie czy pszczoły mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, szczególnie jeśli występują w dużych skupiskach blisko miejsc zamieszkania. Straż pożarna podejmuje działania zmierzające do usunięcia gniazd tych owadów, ale tylko wtedy, gdy stwarzają one bezpośrednie zagrożenie. Dotyczy to szczególnie miejsc, gdzie przebywają osoby o ograniczonej zdolności poruszania się, a także budynków użyteczności publicznej oraz placówek oświatowych.

Obowiązki właścicieli i zarządców budynków

Zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, to właściciel lub zarządca budynku jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu. Oznacza to, że w sytuacjach, gdy owady nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia, za ich usunięcie odpowiadają właśnie właściciele lub zarządcy. W takich przypadkach warto skontaktować się z profesjonalną firmą dezynsekcyjną, która zajmie się problemem.

Apel o rozwagę przy zgłaszaniu interwencji

Strażacy zwracają się z prośbą o nieprzekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje. Nieuzasadnione wyjazdy mogą powodować opóźnienia w dotarciu do rzeczywistych zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi. Warto pamiętać, że każdy z nas może kiedyś potrzebować pilnej pomocy, dlatego tak ważne jest odpowiedzialne zgłaszanie interwencji.

Jak przeciwdziałać zagnieżdżeniu się owadów?

Zdarzenia związane z występowaniem rojów owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są nagłe. Odpowiednie administrowanie obiektem może skutecznie uniemożliwić zagnieżdżenie się owadów. Regularne przeglądy i konserwacje budynków mogą zapobiec powstawaniu miejsc sprzyjających osiedlaniu się owadów.

Podsumowanie – kiedy dzwonić po straż pożarną?

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje. W innych przypadkach właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd owadów są firmy dezynsekcyjne. Przemyślane zgłaszanie interwencji może uratować komuś życie, dlatego apelujemy o rozwagę i odpowiedzialność.


PSP Otwock