Marsz Pamięci uczcił 82. rocznicę zagłady otwockiego getta
W dniu 19 sierpnia 2024 roku mieszkańcy uczcili pamięć ofiar Holokaustu, biorąc udział w Marszu Pamięci, który przeszedł ulicami naszego miasta. To wydarzenie, które przypomina o tragicznych losach Żydów z Otwocka, zgromadziło wielu uczestników, w tym przedstawicieli władz lokalnych.
  • Uroczystości upamiętniające ofiary Holokaustu

  • Symboliczne gesty pamięci

  • Historia, która nie może zostać zapomniana

Uroczystości upamiętniające ofiary Holokaustu

W poniedziałek, 19 sierpnia, minęła 82. rocznica zagłady otwockiego getta. Z tej okazji ulicami miasta przeszła manifestacja, która miała na celu oddanie hołdu zamordowanym Żydom. Marsz rozpoczął się przy rondzie Bronisława Marchlewicza i zakończył pod Kamieniem Pamięci Żydów Otwockich, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze w intencji ofiar.

Symboliczne gesty pamięci

Organizatorem wydarzenia był Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich. W marszu wzięli udział nie tylko mieszkańcy, ale także przedstawiciele władz Powiatu Otwockiego oraz Miasta Otwocka, w tym Paweł Walo, Członek Zarządu Powiatu. Uczestnicy, niosąc transparenty i świece, wyrazili swoją solidarność i pamięć o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w sierpniu 1942 roku.

Historia, która nie może zostać zapomniana

Według historycznych danych, w dniach 19-21 sierpnia 1942 roku Niemcy wywieźli około 8000 żydowskich mieszkańców Otwocka do obozu zagłady w Treblince, gdzie około 1000 osób zginęło na miejscu. Wydarzenia te przypominają o konieczności pielęgnowania pamięci o ofiarach Holokaustu, które są nieodłączną częścią naszej lokalnej historii. Organizowane marsze i uroczystości stanowią nie tylko formę upamiętnienia, ale także ważny krok w stronę edukacji i przeciwdziałania wszelkim formom nietolerancji.

Niech pamięć o ofiarach pozostanie żywa w naszych sercach, a ich historia będzie przestrogą dla przyszłych pokoleń.


Opierając się na: Powiat Otwocki