Jak co roku okres przedświąteczny, a później okres Świąt Wielkanocnych to czas wzmożonych działań prewencyjnych i profilaktycznych, a także kontroli prewencyjnych, mających na celu zminimalizowanie występowania zdarzeń przestępczych w miejscach prowadzenia handlu i usług, a także niedopuszczenia do włamań i kradzieży, na osiedlach i parkingach. Policyjne działania będą zmierzały do skutecznego przeciwdziałania przestępczości i eliminowania wszelkich znamion i symptomów czynów zabronionych. Okres przedświąteczny i okres samych świąt zwykle wykorzystują złodzieje oraz kieszonkowcy, a także włamywacze i to ich należy się wystrzegać. Policjanci jak co roku przed świętami, przygotowali wskazówki, mówiące jak uniknąć kradzieży, nie zostać pokrzywdzonym oraz utrudnić złodziejowi popełnienie przestępstwa.

Przedświąteczna „gorączka” to okres wzmożonej aktywności mieszkańców na rynkach, targowiskach, w sklepach i marketach. To również czas wykorzystywany przez drobnych złodziei oraz przestępców szukających swoich potencjalnych ofiar, a często też  łatwych okazji popełnienia przestępstwa.

W tym okresie warto zadbać o własne mienie. Począwszy od roweru pozostawionego pod sklepem czy na dworcu, samochodu zaparkowanego na kościelnym parkingu lub pod marketem, a kończąc na przedmiotach noszonych przy sobie, saszetkach, portfelach i torebkach.

W okresie przedświątecznym wielu ludziom udziela się roztargnienie i zapominalstwo. Niektórzy zostawiają portfele czy też torebki w sklepach. Nietrudno się domyśleć, że taki przedmiot wzbudzi zwykle zainteresowania złodzieja, który często szuka łatwych okazji.

Policjanci przypominają teraz kilka najważniejszych zasad związanych z tym, aby nie dać się zrobić w „jajo” i nie paść ofiarą drobnego złodzieja podczas zakupów:

 • zostawiając samochód na parkingu, należy pamiętać o włączeniu alarmu, domknięciu wszystkich szyb i nie pozostawianiu wartościowych rzeczy w środku,
 • to samo dotyczy się roweru, należy go dokładnie przypiąć i nie pozostawiać pod sklepem bez zabezpieczenia,
 • w koszyku rowerowym, czy w dziecięcym wózku nie należy pozostawiać torebek i portfeli,
 • robiąc zakupy, należy wartościowe przedmioty trzymać przy sobie, zasunąć zamek w torebce, nosić portfel z przodu, a nie z tyłu,
 • podczas zakupów czy pobytu w placówce handlowej, nie należy odkładać nigdzie torebki czy też portfela, takie przedmioty trzeba zawsze trzymać przy sobie lub mieć pod ręką oraz w zasięgu wzroku.

W okresie przedświątecznym i świąt wielkanocnych nasz dom lub mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, może stanowić łakomy kąsek dla złodzieja. W tym okresie wiele osób wyjeżdża, podróżuje, odwiedza rodziny. Dlatego warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania. Policjanci z otwockiej komendy podpowiadają jak uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji, a także w jaki sposób utrudnić włamywaczowi zrealizowanie podstępnego planu.

Zabezpiecz mieszkanie:

 • wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe - wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy,
 • doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy,
 • w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe,
 • w mieszkaniach w bloku warto jest obić blachą standardowe drzwi, zastąpić je drzwiami z drewna lub zamontować drugie dodatkowe drzwi,
 • dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych,
 • mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek,
 • doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:

 • zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku,
 • nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu,
 • zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.

Poznaj swojego sąsiada, poproś go o pomoc:

 • dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom. rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Dzwoń na Policję gdy:

 • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
 • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
 • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
 • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, samochody parkujące przy posesjach, dostawcze auta.

To warto zrobić:

 • opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (kilka świątecznych dni), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach i wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji. To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu/domu stale ktoś przebywa.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

 • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy.

Pamiętaj, to ważne:

 • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania,
 • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Wiedz o tym, że:

 • nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w stuprocentowe zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami. Równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ewentualnym ubezpieczeniu, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

Policjanci życzą wszystkim mieszkańcom, aby te święta były związane tylko z miłymi wspomnieniami, a nie przypominały o finansowej stracie, spowodowanej często brakiem czujności i roztargnieniem bądź niewłaściwym zabezpieczeniem domu lub mieszkania.

dn


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.