Jak co roku okres przedświąteczny, a później okres Świąt Wielkanocnych to czas wzmożonych działań prewencyjnych i profilaktycznych, a także kontroli prewencyjnych, mających na celu zminimalizowanie występowania zdarzeń przestępczych w miejscach prowadzenia handlu i usług, a także niedopuszczenia do włamań i kradzieży, na osiedlach i parkingach. Policyjne działania będą zmierzały do skutecznego przeciwdziałania przestępczości i eliminowania wszelkich znamion i symptomów czynów zabronionych. Okres przedświąteczny i okres samych świąt zwykle wykorzystują złodzieje oraz kieszonkowcy, a także włamywacze i to ich należy się wystrzegać. Policjanci jak co roku przed świętami, przygotowali wskazówki, mówiące jak uniknąć kradzieży, nie zostać pokrzywdzonym oraz utrudnić złodziejowi popełnienie przestępstwa.
-
Komenda Powiatowa Policji w Otwocku
Przedświąteczna „gorączka” to okres wzmożonej aktywności mieszkańców na rynkach, targowiskach, w sklepach i marketach. To również czas wykorzystywany przez drobnych złodziei oraz przestępców szukających swoich potencjalnych ofiar, a często też łatwych okazji popełnienia przestępstwa.
W tym okresie warto zadbać o własne mienie. Począwszy od roweru pozostawionego pod sklepem czy na dworcu, samochodu zaparkowanego na kościelnym parkingu lub pod marketem, a kończąc na przedmiotach noszonych przy sobie, saszetkach, portfelach i torebkach.
W okresie przedświątecznym wielu ludziom udziela się roztargnienie i zapominalstwo. Niektórzy zostawiają portfele czy też torebki w sklepach. Nietrudno się domyśleć, że taki przedmiot wzbudzi zwykle zainteresowania złodzieja, który często szuka łatwych okazji.
Policjanci przypominają teraz kilka najważniejszych zasad związanych z tym, aby nie dać się zrobić w „jajo” i nie paść ofiarą drobnego złodzieja podczas zakupów:
- zostawiając samochód na parkingu, należy pamiętać o włączeniu alarmu, domknięciu wszystkich szyb i nie pozostawianiu wartościowych rzeczy w środku,
- to samo dotyczy się roweru, należy go dokładnie przypiąć i nie pozostawiać pod sklepem bez zabezpieczenia,
- w koszyku rowerowym, czy w dziecięcym wózku nie należy pozostawiać torebek i portfeli,
- robiąc zakupy, należy wartościowe przedmioty trzymać przy sobie, zasunąć zamek w torebce, nosić portfel z przodu, a nie z tyłu,
- podczas zakupów czy pobytu w placówce handlowej, nie należy odkładać nigdzie torebki czy też portfela, takie przedmioty trzeba zawsze trzymać przy sobie lub mieć pod ręką oraz w zasięgu wzroku.
W okresie przedświątecznym i świąt wielkanocnych nasz dom lub mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, może stanowić łakomy kąsek dla złodzieja. W tym okresie wiele osób wyjeżdża, podróżuje, odwiedza rodziny. Dlatego warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania. Policjanci z otwockiej komendy podpowiadają jak uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji, a także w jaki sposób utrudnić włamywaczowi zrealizowanie podstępnego planu.
Zabezpiecz mieszkanie:
- wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe - wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy,
- doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy,
- w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe,
- w mieszkaniach w bloku warto jest obić blachą standardowe drzwi, zastąpić je drzwiami z drewna lub zamontować drugie dodatkowe drzwi,
- dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych,
- mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek,
- doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innym.
Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:
- zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku,
- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu,
- zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.
Poznaj swojego sąsiada, poproś go o pomoc:
- dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom. rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.
Dzwoń na Policję gdy:
- zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
- usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
- zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
- zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu, samochody parkujące przy posesjach, dostawcze auta.
To warto zrobić:
- opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (kilka świątecznych dni), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach i wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji. To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu/domu stale ktoś przebywa.
Nie ryzykuj niepotrzebnie:
- unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy.
Pamiętaj, to ważne:
- jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania,
- zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
Wiedz o tym, że:
- nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w stuprocentowe zabezpieczenie posiadanego mienia przed złodziejami. Równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ewentualnym ubezpieczeniu, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.
Policjanci życzą wszystkim mieszkańcom, aby te święta były związane tylko z miłymi wspomnieniami, a nie przypominały o finansowej stracie, spowodowanej często brakiem czujności i roztargnieniem bądź niewłaściwym zabezpieczeniem domu lub mieszkania.
dn