Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Otwock

Pracowity weekend mieli policjanci z otwockiej drogówki, którzy realizowali zadania prewencyjne w ramach działań „Bezpieczny weekend - Wielkanoc”. Dzięki obecności mundurowych na głównych ciągach i trasach komunikacyjnych, nie odnotowano wypadków, w których zostałyby poszkodowane osoby podróżujące podczas świąt. Wypadki, do których doszło w kilku miejscach naszego powiatu, nie były bezpośrednio związane ze świątecznymi podróżami. Brali w nich udział niechronieni uczestnicy ruchu drogowego oraz piesi. Obrażeń ciała doznało 6 osób. W okresie świątecznym policjanci ujawnili dwóch nietrzeźwych kierowców i 11 rowerzystów po alkoholu. Na szczęście nikt zginął na naszych drogach.

Od piątku do wczoraj, w całym kraju, policyjne służby ruchu drogowego prowadziły wzmożone działania prewencyjne na drogach. Podczas wyjazdów i powrotów monitorowane były główne ciągi komunikacyjne, z uwagi na większe niż lokalnie, natężenie ruchu drogowego.

Na drogach krajowych i wojewódzkich naszego powiatu, pojawiła się większa liczba policyjnych patroli. Policjanci wyposażeni w laserowe mierniki prędkości oraz wideorejestratory, czuwali nad drogowym bezpieczeństwem i zdecydowanie reagowali w każdym przypadku naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Oto efekty działań otwockiej drogówki. Od 19 do 22 kwietnia, policjanci pełniący służbę kontrolną na drogach:

 • zatrzymali 11 praw jazdy, w tym 3 za tzw. „50+” tj. przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h, 6 za stworzenie bezpośredniego zagrożenia w ruchu drogowym i 2 za jazdę po alkoholu,
 • ujawnili u 2 kierowców brak ważnej polisy OC, dlatego też kolejne konsekwencje wobec nich wyciągnie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
 • ujawnili 2 kierowców jeżdżących bez uprawnień,
 • ujawnili 13 kierujących po alkoholu, w tym: 2 kierowców w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila), 9 rowerzystów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) i 2 rowerzystów w stanie po użyciu alkoholu (w przedziale od 0,2 do 0,5 promila),
 • nałożyli grzywny w postaci mandatów karnych na 86 kierowców, z czego za przekroczenie dozwolonej prędkości wobec 43,
 • sporządzili dokumentację w celu realizacji czynności mogących skutkować wnioskiem o ukaranie do sądu,
 • przeprowadzili łącznie 228 kontroli drogowych,
 • zbadali na trzeźwość 584 kierowców.

Skuteczność otwockiej drogówki i efektywne planowanie patroli na trasach, gdzie natężenie ruchu było największe, przełożyły się na brak w tym czasie poważnych zdarzeń.

Nie dało się jednak uniknąć zdarzeń drogowych w ruchu lokalnym. Odnotowano w tym czasie 6 wypadków drogowych, w których poszkodowanych zostało 6 osób. Były to następujące zdarzenia:

 • 19 kwietnia, po godzinie 9, na ulicy Piłsudskiego w Józefowie, doszło do zderzenia opla kierowanego przez 19-latka z powiatu ryckiego z motocyklem, których jechał 41-letni mieszkaniec Otwocka. Do szpitala zabrano motocyklistę z urazem ręki oraz nogi. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.
 • 20 kwietnia, po godzinie 7, na ulicy Św. Kazimierza w Celestynowie, kierujący skuterem 32-letni mieszkaniec gminy Celestynów złamał nadgarstek w wyniku upadku skuterem. Prawdopodobnie inny nieznany pojazd wymusił pierwszeństwo przejazdu, a kierujący skuterem zmuszony był gwałtownie hamować.
 • 20 kwietnia, przed godziną 11, na ulicy Lotników w miejscowości Karpiska, w gminie Kołbiel, 29-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego, stracił panowanie nad volvo, które uderzyło w  ogrodzenie posesji i przydrożne drzewo. Mężczyzna trafił do szpitala z obrażeniami klatki piersiowej i nogi. Od kierowcy pobrano krew do badań.
 • 20 kwietnia, przed godziną 20, na ulicy Poniatowskiego w Otwocku, miało miejsce potrącenie 24-letniego mężczyzny, mieszkańca Otwocka, przez toyot-ę, którą kierowała 22-letnia mieszkanka gminy Celestynów. Do zdarzenia doszło w miejscu, gdzie nie było przejścia dla pieszych. Kierująca była trzeźwa. Mężczyzna trafił do szpitala z ogólnymi obrażeniami ciała.
 • 20 kwietnia, po godzinie 20, na ulicy Dobrej w Józefowie, 21-letni mieszkaniec Józefowa, kierując hyundai-em stracił panowanie nad kierownicą, auto zjechał na pobocze, uderzyło w słup telekomunikacyjny, a następnie w 15-letniego rowerzystę, też mieszkańca Józefowa. Od kierowcy pobrano krew do badań. Rowerzysta z urazem głowy i nogi trafił do szpitala.
 • 21 kwietnia, przed godziną 19, w Woli Duckiej, miał miejsce zdarzenie drogowe z udziałem dwóch cudzoziemców. Opel kierowany przez 28-letniego Gruzina, potrącił na przejściu dla pieszych 39-letniego pobratymca, którego z ogólnymi obrażeniami ciała zabrano do szpitala. Kierowca był trzeźwy, potrącony również.

Okoliczności wystąpienia zaistniałych wypadków, będą teraz przedmiotem policyjnych dochodzeń. Policjanci dokładnie ustalą i wyjaśnią wszystkie okoliczności, w jakich do nich doszło.

Jak zwykle policjanci przypominają i apelują, aby na drodze być zawsze czujnym i skoncentrowanym i przede wszystkim nie wsiadać za kierownicę po alkoholu.

Droga będzie bezpieczna, jeżeli korzystać z niej będą ludzie odpowiedzialni i przestrzegający przepisów ruchu drogowego.

dn