Rozpoczyna się majówka, przerwa od pracy, a także szczególny w roku weekend, poświęcany na kilkudniowe wypady oraz wyjazdy, a także odpoczynek na łonie przyrody. To również taki czas, kiedy wiele osób opuszcza swoje domostwa, tym samym pozostawiając swój dobytek, do którego dostępu bronią często solidne drzwi, zamki, rolety antywłamaniowe. Przestępcy jednak nie odpoczywają. Nie wszystkie domu i mieszkania są w tym czasie zagrożone. Złodziej zawsze będzie próbował wejść i dostać się tam, gdzie będzie miał po prostu łatwo. Ominie natomiast te miejsca, gdzie będzie szereg barier do pokonania oraz czujny sąsiad, gotowy w każdej chwili powiadomić Policję.

To raptem cztery podstawowe, ale jakże ważne zasady bezpieczeństwa:

  • zamknąć wszystkie okna, okiennice, zaryglować zamki i drzwi,
  • nie pozostawiać w skrzynce na listy żadnej korespondencji, zwraca to uwagę złodzieja, to sygnał dla przestępcy, że w domu nikogo nie ma,
  • planując wyjazd nie należy o tym pisać na kontach społecznościowych, warto zachować anonimowość, relację z podróży można zamieścić po powrocie,
  • poprosić sąsiadów o zainteresowanie się mieszkaniem,  domem, posesją.

To takie cztery normy, które w pewien sposób dają poczucie bezpieczeństwa i tego, że podczas majówkowej nieobecności, pozostawiony dobytek i mienie będzie zabezpieczone i monitorowane dzięki sąsiedzkiej czujności.

Złodzieje i włamywacze zwykle rozpoznaje teren, gdzie popełni przestępstwo, szczególnie ten zawodowy. Ominie jednak taką lokalizację, gdzie będzie miał problemy z przedostaniem się do środka, nie będzie widział czegokolwiek co zachęci go do „skoku”, a przede wszystkim zniechęci się i wycofa, jeżeli w porę zareaguje czujny sąsiad.

Warto dbać o dobre relacje sąsiedzkie, zabezpieczać swoje mienie, po tym aby skutecznie pozbyć się złodzieja i włamywacza.

tekst: dn

Majówkowe porady opracował też Wydział Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. (wskazówki widoczne na obrazku):