Od dzisiaj rusza policyjna akcja „Bezpieczne Wakacje 2019”, która potrwa do 1 września tego roku. Policjanci z otwockiej komendy, komisariatów oraz posterunków, będą w tym czasie dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w całym powiecie. Funkcjonariusze będą realizować zadania na drogach, w miejscach wypoczynku i miejscu zamieszkania. Zadaniem stróżów prawa będzie zapewnienia w okresie wakacji maksimum bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży. Policjanci będą przede wszystkim zdecydowanie reagować na wszystkie przestępstwa i wykroczenia. Życzymy wszystkim młodym ludziom wyłącznie bezpiecznych i wolnych od trosk i kłopotów wakacji. Policyjna wakacyjna profilaktyka będzie realizowania z Państwową i Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Sanepid-em.

Policjanci z Komendy Powiatowej w Otwocku, wzorem lat ubiegłych będą prowadzić i kontynuować działania edukacyjne i kontrolno-prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2019”. I tak jak co roku:

  • Policjanci obejmą szczególnym nadzorem dworce kolejowe i autobusowe. Będą przeciwdziałać rozbojom, kradzieżom i innym przestępstwom z udziałem dzieci i młodzieży.
  • Systematycznym kontrolom poddane będą zbiorniki wodne, z uwzględnieniem tzw. „dzikich kąpielisk”.
  • Sprawdzana będzie legalność i właściwe zezwolenia na prowadzenie miejsc zorganizowanego wypoczynku, a także, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba - trzeźwość opiekunów letniego wypoczynku dzieci oraz młodzieży.
  • Policjanci będą dokładnie sprawdzać młodzież pod kątem posiadanych uprawnień do kierowania motorowerami i skuterami.
  • Policjanci z otwockiej drogówki dokładnie sprawdzą stan techniczny autobusów przewożących dzieci i młodzież na wakacje oraz trzeźwość kierowców. W Otwocku kontrole odbywać się będą po uprzednim zgłoszeniu takiego zapotrzebowania, na parkingu przy ulicy Andriollego.
  • Policjanci pojawią się w okolicach dyskotek, pubów i innych lokali rozrywkowych, gdzie reagować będą na wszelkie przypadki sprzedaży alkoholu i papierosów osobom poniżej 18  roku życia. Sprawdzą również sklepy, w których sprzedawany jest alkohol.
  • Policjanci dokładnie sprawdza każdy sygnał dotyczący miejsc, w których handluje się dopalaczami i narkotykami.
  • Policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi w Józefowie  będą aktywnie włączać się w realizację zadań prewencyjnych oraz z zakresu profilaktyki społecznej i wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.

Akcja „Bezpieczne Wakacje 2019” ma służyć w szczególności młodzieży, aby nic nie zakłóciło wakacyjnego okresu beztroski i zabawy. Policjanci życzą wyłącznie udanych wakacji i przypominają, że będą pojawiać się zawsze tam, gdzie dojdzie lub miałoby dojść do jakiegokolwiek naruszenia prawa.

Podczas tegorocznych działań, podobnie jak rok temu, będzie rozwijana policyjna profilaktyka. Policyjna aktywność w tym zakresie będzie widoczna w miejscach zbiorowego wypoczynku, tj. półkolonii, kolonii, obozów, gdzie policjanci zrealizują pogadanki i zajęcia dotyczące bezpiecznych zachowań, w szczególności nad wodą.

dn