Gwiazdka to czas radości, spotkań w gronie rodziny i bliskich, zwykle wolny od trosk i kłopotów. Urokom tej świątecznej aury nie ulegną jednak wszyscy. Ci żyjący w samotności, niekiedy schorowani, a czasami bezdomni, w tym właśnie czasie potrzebują naszego zainteresowania i pomocy. Właśnie podczas świat pamiętajmy o tych, którzy nie przyjdą pierwsi po wsparcie. To do nich należy wyciągnąć pomocną dłoń, a czasem też zareagować, kiedy ich życie lub zdrowie może być zagrożone. Mundurowi pracują całą dobę. Wzorem lat ubiegłych, policjanci w okresie przedświątecznym kontrolowali pustostany i miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne potrzebujące pomocy. Przypominamy o bezpłatnej infolinię 987 dotyczącej udzielania pomocy osobom bezdomnym.

Święta Bożego Narodzenia kojarzone są z ciepłem, rodzinnym ogniskiem i radością. O to właśnie ciepło można postarać się dla tych, którzy święta spędzają w samotności, czasami nie mając własnego lokum. Ci właśnie ludzie potrzebują zainteresowania i wsparcia. Poczucie wstydu, chęć pozostania w samotności czy też niemoc choroba, powodują, że oni sami nie poproszą o pomoc. Dlatego warto się nimi zainteresować,  powiadomić służby i organizacje pomocowe.

Policjanci w całym powiecie, w tym również dzielnicowi, w okresie przedświątecznym kontrolują pustostany i niezamieszkałe posesje, w poszukiwaniu ewentualnych osób bezdomnych, które mogłyby się tam schronić. Celem działań jest uchronienie ich przed wychłodzeniem i wskazanie im miejsc, w których mogliby otrzymać niezbędną pomoc.

W święta nikt nie powinien zostać sam, dlatego policjanci apelują, aby zgłaszać sytuacje, w których osoby bezdomne lub samotne mogłyby potrzebować wsparcia i pomocy. Warto się nimi zainteresować i tym samym zapobiec wychłodzeniu czy też narażeniu na uraz zdrowotny.

Można telefonować na bezpłatną infolinię pomocową – tel. 987 lub na numery alarmowe – tel. 112 i 997.

nadkom. Daniel Niezdropa

Ładowanie odtwarzacza...