Okres świąteczny to nie tylko czas radości i licznych prezentów, to również okres wzmożonej aktywności złodziei i wszelkiej maści oszustów, którzy mogą próbować narazić zbyt ufnych mieszkańców na finansowe straty. Aby nie ulec złodziejskim wybiegom i trikom oszustów, policjanci przekażą kilka ważnych wskazówek, które pozwolą uniknąć przykrych konfrontacji, a później rozczarowania i zdenerwowania spowodowanego poniesiona stratą. Warto w tym czasie być przezornym i dobrze zabezpieczyć swoje mienie i dobra. Wyjeżdżając, warto poprosić znajomych, a nawet sąsiada, aby doglądali naszego mieszkania i domu.

Otwoccy funkcjonariusze wzorem lat ubiegłych pragną uczulić wszystkich mieszkańców powiatu otwockiego na punkcie podejrzanych ludzi pukających do drzwi w okresie przedświątecznym, którzy pod pozorem np. obnośnego handlu, obserwują mieszkanie i szukają przedmiotów pozostawionych bez opieki, torebek, portfeli.

Policjanci przestrzegają mieszkańców przed zbytnim roztargnieniem i osłabieniem czujności, spowodowanymi gorączką świątecznych zakupów. Trzeba pamiętać, że w sklepach oprócz uczciwej klienteli pojawiają się również złodzieje, którzy tylko czekają na odpowiedni moment bądź okazję, żeby zrealizować swój chytry złodziejski zamiar, czyli okraść z cennych przedmiotów i pieniędzy. Pozostawione bez opieki portfele, torebki czy torby z zakupami na pewno przykują uwagę złodziei. Dlatego funkcjonariusze radzą, aby dobrze pilnować zakupów i dobytku, a wartościowe przedmioty pochować w miejscach trudno dostępnych dla złodziei.

Kolejną grupą podejrzanych zachowań, które mogą dotknąć szczególnie starszych mieszkańców, to oszustwa na „krewniaka, wnuczka, policjanta, prokuratora”. Przestępcy potrafią podszyć się pod członka rodziny, który wpadł np. w nagłe kłopoty finansowe i potrzebuje wsparcia. Prowadzą telefoniczną grę, proszą o pieniądze, mówiąc że przekażą je „krewniakowi”. W końcu znikają z gotówką, nie pozostawiając złudzeń emerytowi, że ten został przez nich oszukany.

Idą Święta i warto być ostrożnym, aby radość nie zamieniła się w smutek. Złodzieje i oszuści sumienia nie mają i nie zawahają się przed spełnieniem swojego planu. Zamiast kupić prezenty, napełnimy niepotrzebnie kieszeń przestępcy. Policjanci radzą, aby nie ulec złudzeniu, nie mając pewności, czy mamy do czynienia z wiarygodnym człowiekiem:

  • Nie wpuszczajmy takiego do mieszkania, jeżeli już to rozmawiamy z nim na klatce schodowej,
  • Poprośmy o wylegitymowanie się, starajmy się zapamiętać jego tożsamość, nazwę firmy, samochód i inne szczegóły,
  • Nie trzymajmy kosztownych i ważnych przedmiotów w widocznych miejscach,
  • Zawsze zamykajmy drzwi od domu lub mieszkania,
  • Nie podpisujmy dziwnej treści umów i zobowiązań,
  • Nie wahajmy się dzwonić na 112 i 997, prosząc policjantów o interwencję. Można również skorzystać z bezpośredniego numeru kontaktowego do oficera dyżurnego – tel. 22 60 41 900 lub 22 60 41 213.

Pamiętajmy, aby nie dać się zwieść, bądźmy ostrożni, a opisane przykłady niech posłużą za przestrogę i wskazówkę, jeśli znajdziemy się w jednej z opisanych sytuacji. Pamiętajmy o Świętach, o rodzinie i o naszym bezpieczeństwie, na które mamy sami mamy wpływ – wystarczy nie dać się wciągnąć do złodziejskiej i oszukańczej „gry”.

Pamiętajmy też o bezpiecznym podróżowaniu, żeby pośpiech i osłabiona koncentracja nie stały się początkiem niebezpiecznych na drodze zdarzeń. Policjanci zalecają wszystkim kierowcom jazdę z dozwoloną prędkością, zachowywanie odstępów i nie wsiadanie za kierownicę „po alkoholu”. Trzeźwa i bezpieczna jazda to przepustka do bezwypadkowej podróży, dlatego policjanci radzą - Żyjmy bezpiecznie, przezornie - jedźmy spokojnie, aby tegoroczne Święta stały się czasem radości, a nie smutku i poczucia żalu oraz straty.

nadkom. Daniel Niezdropa