Szukasz wyjątkowego miejsca do zaplanowania kolejnych wakacji? Jeśli jesteś żądnym przygód, miłośnikiem historii, uwielbiasz piesze wycieczki lub jesteś wielbicielem nowoczesnej i starej architektury, Gruzja to kraj, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, zebraliśmy kilka najważniejszych powodów, dla których warto odwiedzić ten różnorodny i pełen kontrastów kraj.

Podróż do Gruzji

Zanim zaczniemy opisywać najważniejsze powody dla wyjazdu do Gruzji, musimy przedstawić możliwości, jak możemy się dostać na miejsce. Przede wszystkim warto pamiętać, że dla wyjazdu do Gruzji od kilku lat nie potrzebujemy wyrabiać wizy. Możemy więc zdecydować się na samodzielną wycieczkę, lecąc z Krakowa, Warszawy lub Katowic. Inną, nawet ciekawszą opcją jest wyjazd wspólnie ze zorganizowaną wycieczką. Gruzja oferty biur podróży najlepiej znaleźć w Internecie.

Różnorodność gruzińskiej kuchni

Jedzenie, podobnie jak krajobraz kraju, jest bardzo różnorodne. Chociaż kuchnia opiera się głównie na mięsie i ciastach, istnieją również opcje wegetariańskie. Narodowym daniem Gruzji jest Chinkali, czyli gruzińskie pierożki. Wegetarianie mogą spróbować z nadzieniem ziemniaczanym, grzybowym lub serowym, które również są szeroko oferowane w lokalnych restauracjach. Innym lokalnym przysmakiem jest Khachapuri, serowe ciasto przypominające pizzę, podawane w porze kolacji. Posiłek jest tak powszechny, że istnieją odmiany Khachapuri charakterystyczne dla każdego z regionów. Bakłażan, szpinak i liście kapusty w sosie orzechowym to kolejne słynne przystawki kuchni i ulubione danie zarówno dla mieszkańców, jak i obcokrajowców.

Tbilisi Gruzja

Pierwszym miejscem, do którego warto się udać podczas podróży, jest Tbilisi Gruzja, czyli piękna stolica. Tbilisi to miasto kontrastów, ponieważ jest mieszanką wielu, czasem całkowicie przeciwnych sobie rzeczy, które przeplatają się w niemal każdym miejscu. Znajdziemy tam zarówno nową, jak i starą architekturę, piękną miejską zabudowę, skalne klify w okolicy rzeki Kura, wodospad w centrum oraz nieskończoną ilość pięknych zabytków i budynków. Ważny wpływ na piękny wygląd miasta ma także interesujące ukształtowanie powierzchni, które sprawia, że z niektórych części miasta możemy podziwiać panoramę całego miasta.

Gruzini są bardzo otwarci i pomocni 

Gruzini wierzą, że „gość jest wysyłany od Boga”, dlatego starają się witać gości w swoich domach, tak jak każdego krewnego lub przyjaciela. Gruzini, znani jako gościnni naród, bywają nadmiernie opiekuńczy. Jeśli zaprzyjaźniasz się z miejscowymi, możesz być pewien, że zostaniesz zaproszony do ich domu i potraktowany podobnie jak członkowie rodziny, a wszyscy będą zadawać Ci różne pytania, upewniając się, że czujesz się komfortowo i jesteś pod dobrą opieką przy stole. Zabiorą cię wszędzie, gdziekolwiek pójdą, oprowadzą po okolicy i z dumą opowiedzą, jak wiele przeszła ich ojczyzna w historii. Postarają się, abyś zakochał się w Gruzji i wrócił tam jeszcze niejednokrotnie.

Piękna natura

Pomimo niewielkich rozmiarów, Gruzja oferuje niemal wszystkie strefy klimatyczne, w tym pustynie, ośrodki narciarskie, wybrzeża Morza Czarnego i strefy alpejskie. Ten kraj jest rajem dla miłośników turystyki pieszej i kempingów oraz dla tych, którzy chcą po prostu cieszyć się wspaniałymi widokami na pasmo górskie Kaukazu. Ponadto możesz odkrywać zapierające dech w piersiach jeziora, kaniony, wodospady lub zrelaksować się w spa.

Na miejscu czeka na nas wiele niesamowitych możliwości

Gruzja słynie z naturalnych gorących źródeł i uzdrowisk na całym swoim terytorium. Jednak to kąpiele siarkowe w Abanotubani w Tbilisi to pierwszy przystanek dla wielu turystów. Woda w tych kąpieliskach jest naturalnie gorąca, a temperatura sięga 40 stopni Celsjusza i uważa się, że ma doskonały wpływ na skórę i samopoczucie. Ciekawostką jest to, że Gruzja jest „domem” pierwszych Europejczyków. Podczas wykopalisk archeologicznych w Dmanisi uczeni znaleźli 1,7-milionową czaszkę, która okazuje się najstarszym dowodem na ludzkie życie w Europie, dowodząc, że istnieje od prawie dwóch milionów lat. Udowodniono również, że Gruzja jest najstarszym krajem produkcji wina na świecie. Uważa się, że Gruzini wytwarzają wino od co najmniej 8 000 lat, stosując własną tradycyjną metodę w glinianych bańkach zwanych qvevri. Zazwyczaj są zakopane pod ziemią, gdzie proces fermentacji zachodzi naturalnie.

Gruzja – zyskująca na popularności perełka turystyczna