Dzielnicowi z Otwocka, komisariatów oraz posterunków aktywnie uczestniczą w spotkaniach i lekcjach z dziećmi oraz młodzieżą w całym powiecie. Doświadczenie i wiedza dzielnicowych nie tylko wspomaga policyjny przekaz, ale też umożliwia obrazowanie młodym pokoleniom, na przykładach z „życia wziętych” jakie zagrożenia czyhają zarówno w świecie rzeczywistym, jak i w sieci internetowej. Wspólne prelekcje o cyberzagrożeniach prowadzili policjanci dla uczniów z klas VI-VIII w Szkole Podstawowej nr 2 w Otwocku. Policjanci apelują do młodzieży o ostrożność i czujność, szczególnie podczas zawierania internetowych znajomości.
Policjanci z ogniwa do spraw nieletnich i patologii, oprócz prowadzenia spraw dotyczących czynów karalnych nieletnich, zajmują się też, i to dość aktywnie, rozwijaniem i prowadzeniem profilaktyki zagrożeń. Służą temu liczne prelekcje i pogadanki w szkołach oraz ośrodkach wychowawczych w całym powiecie otwockim.
Profilaktyk, który w ramach pracy ogniwa nieletnich realizuje zadania edukacyjne, w prowadzeniu lekcji o bezpieczeństwie korzysta z doświadczenia i wsparcia dzielnicowych, doświadczonych funkcjonariuszy, którzy większą część czasu służby spędzają w służbie obchodowej.
Policyjny profilaktyk - aspirant Karolina Pardej i otwocki dzielnicowy młodszy aspirant Mariusz Wypustek spotkali się z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Otwocku podczas prelekcji organizowanych dla klas VI-VIII.
Głównym tematem zajęć z mundurowymi były cyberzagrożenia, wynikające przede wszystkim z nieumiejętnego korzystania z aplikacji mobilnych oraz „surfowania” w internecie. Policjanci mówili na co należy zwracać uwagę sieci, ostrzegali, aby nie podawać nieznajomym żadnych danych, które mogliby wykorzystać przestępcy, a przede wszystkim zalecali daleko idącą ostrożność, aby nie przesyłać zdjęć, które mogłyby zostać wykorzystane, aby wywierać presję bądź szantaż na nastolatku i zmuszać go do przekazywania kolejnych.
Policjanci przestrzegali, aby nie przekroczyć tzw. „cienkiej czerwonej linii” i dać się wykorzystać przestępcom.
Internet oraz wszelkiego rodzaju aplikacje, można wykorzystać do nauki, a niekiedy też do zabawy, mądrej, rozsądnej i rozważnej i to właśnie kilkakrotnie podkreślali policjanci podczas lekcji z uczniami.
nadkom. Daniel Niezdropa