Więcej policyjnych patroli, radiowozy z włączonymi sygnałami świetlnymi, komunikaty głosowe podawane przez głośniki radiowozów w miejscach publicznych, w rejonie osiedli, sklepów i targowisk, to codzienność w pracy Policji w czasie stanu epidemii. Policjanci z pełną konsekwencją i stanowczością reagują na zachowania mieszkańców naszego powiatu, które są niezgodne z zakazami i nakazami wprowadzonymi na terenie całego kraju, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. W ciągu ostatnich dni odnotowaliśmy kolejne rażące zachowania godzące w uchwalony stan prawny, a tym samym w zdrowie pozostałych mieszkańców. Ostatnio ukarani zostali dwaj mężczyźni, którzy spotkali się na ławce. Apelujemy o przestrzeganie przepisów porządkowych.

Im bliżej świątecznego weekendu, tym jeszcze intensywniej będą pracować policjanci. Nie tylko w imię prawa i na straży jego porządku, ale też w szczególnej trosce o to, aby zmniejszało się ryzyko zarażenia koronawirusem i jego rozprzestrzenianie. Wymaga to jednak solidarnego podejścia wszystkich mieszkańców, którzy zgodnie z obowiązującymi nakazami i zakazami zobligowani są do przestrzegania następujących reguł - w dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.
  • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Przypominamy, że obowiązuje całkowity zakaz zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Za wyjątkiem rodzin, po ulicach można przemieszczać się jedynie w grupie do dwóch osób, pamiętając o zachowaniu od siebie co najmniej 2-metrowej odległości.

Przedstawimy zachowanie, które dzięki zgłoszeniu od mieszkańców zostały przez policjantów rozliczone, a na sprawców wykroczeń nałożono mandaty karne:

Policjanci z zespołu wywiadowczo-interwencyjnego patrolowali miasto Otwock. Ich głównym zadaniem było reagowanie na wykroczenia porządkowe naruszające przepisy obligujące obywateli do określonego zachowania się i przemieszczania zgodnie z wyznaczonymi regułami.

Drogą radiową otrzymali od dyżurnego zgłoszenie, które wcześniej przekazali mieszkańcy, że na ławce, w rejonie ulicy Sikorskiego w Otwocku siedzi dwóch mężczyzn. Obaj mieli znajdować się bardzo blisko siebie.

Policjanci natychmiast pojechali na miejsce i podjęli interwencję. Jeden z mężczyzn powiedział policjantom, że ma świadomość o istnieniu zakazów, jednak z uwagi na ładną pogodę, chciał sobie porozmawiać z kolegą. Nie było tu żadnej taryfy ulgowej, obaj mężczyźni zostali ukarani 500 złotowymi mandatami karnymi.

Jak widać, wśród mieszkańców mamy wielu sprzymierzeńców w tej ważnej misji, jaką jest zapewnienie bezpieczeństwa i niedopuszczenie do sytuacji, w których mogłoby dochodzić do rozprzestrzeniania się epidemii.

Opisywani mężczyźni zlekceważyli prawo, tym samym narażając nie tylko siebie, ale też innych. Wystawiony mandat, a do tego poczucie wstydu, jeżeli takie u nich w ogóle jest, powinno być przestrogą dla innych naruszających zakazy i nakazy.

#ZEROTOLERANCJIdla wszystkich naruszających zakazy i nakazy

nadkom. Daniel Niezdropa