Dążąc do pewnej starości, czyli oszczędzanie na emeryturę

Pochłonięci licznymi obowiązkami, prawie całkowicie zapominamy o takich kwestiach jak starość czy emerytura. Codzienne problemy skupiają nas na teraźniejszości i najbliższej przyszłości, odwracając naszą uwagę od konieczności zapewnienia sobie godnego bytu na starość. Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę? W jaki sposób możemy to robić?

Czym jest emerytura?

Emerytura to świadczenie wypłacane co miesiąc, które przysługuje za przepracowanie określonej ustawowo liczby lat od dnia osiągnięcia wymaganego wieku, zwanego wiekiem emerytalnym. Pojęciem nieodłącznie związanym z emeryturą jest ubezpieczenie emerytalne. Niniejsze ubezpieczenie ma w Polsce charakter obowiązkowy i jest jednym z ubezpieczeń społecznych. Warto wspomnieć, że istnieją nieliczne grupy, które są zwolnione z obowiązku płacenia składki na ubezpieczenie emerytalne, np. prokuratorzy czy osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło. Celem systemu emerytalnego jest zapewnienie członkom społeczeństwa środków pieniężnych w przypadku ich niezdolności do pracy spowodowanej przez podeszły wiek. Do innych celów omawianego systemu zalicza się:

  • zoptymalizowanie poziomu konsumpcji w życiu człowieka,
  • redystrybucję majątku i dochodów społeczeństwa celem minimalizacji wszelkich przejawów ubóstwa,
  • wzrost gospodarczy.

System emerytalny w Polsce

System emerytalny w naszym kraju opiera się na trzech filarach, takich jak:

  • pierwszy filar, tworzony przez Zakład Ubezpieczeń społecznych, pobierający 12,22% wynagrodzenia brutto za pracę,
  • drugi filar, w którym główną rolę odgrywają Otwarte Fundusze Emerytalne pobierające 7,3% wynagrodzenia brutto za pracę,
  • trzeci filar, obejmujący Indywidualne Konta Emerytalne, Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, Pracownicze Plany Kapitałowe oraz Pracownicze Programy Emerytalne.

Pierwsze dwa filary mają charakter obowiązkowy, natomiast trzeci jest dobrowolny. Warto wspomnieć, że drugi filar podlega obecnie stopniowej likwidacji, a środki zgromadzone na nim mają trafić (zgodnie w życzeniem ubezpieczonego) na konto ZUS lub IKE. Trzeci filar umożliwia nam świadome oszczędzanie na emeryturę według zasad ustalonych z wybranym ubezpieczycielem. 

Ryzyko w systemie emerytalnym

Funkcjonowaniu systemu emerytalnemu towarzyszą różne rodzaje ryzyka, które mają realny wpływ na jego efektywność. Przykładowymi sytuacjami, które oddziałują na system emerytalny w Polsce są:

  • ryzyko polityczne, ponieważ poziom stabilności polityki państwa wpływa na programy emerytalne w kraju,
  • ryzyko ekonomiczne, wynikające z oddziaływania zdarzeń gospodarczych na kształtowanie poziomu cen i produkcji,
  • ryzyko demograficzne, generowane współczynnikiem dzietności oraz umieralności.

Mając na uwadze wyszczególnione ryzyka, łatwo dojść do wniosku, że liczenie wyłącznie na emeryturę pochodzącą ze środków zgromadzonych przez państwo jest działaniem o niepewnych skutkach. Dobry rozwiązaniem, chroniącym przez ryzykiem systemu emerytalnego, zdaje się zatem oszczędzanie na emeryturę

Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę?

Oszczędzanie to krótko mówiąc gromadzenie środków pieniężnych w celu ich późniejszego wykorzystania. Do oszczędzania motywują nas różne czynniki, takie jak np.:

  • chęć zabezpieczenia się przed nagłymi, dużymi wydatkami, spowodowanymi np. chorobą czy koniecznością zmiany miejsca zamieszkania,
  • zamiar zapewnienia sobie środków finansowych na starość,
  • planowany zakup w przyszłości, który wymaga posiadania większej ilości pieniędzy,
  • dążenie do płynności w regulowaniu zobowiązań,
  • chęć pozostawienia spadku w razie śmierci.

Oszczędzać można na różne sposoby. Niektórzy robią to własną rękę, gromadząc pieniądze w domu lub na koncie bankowym.

Obecny rynek oferuje nam wiele rozwiązań pozwalających na skuteczne oszczędzanie na emeryturę. Przykładem takich produktów są ubezpieczenia oszczędnościowe, które łączą w sobie ubezpieczenie na życie z możliwością oszczędzania. Ponadto niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkowe umowy pozwalające na zwiększenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Oszczędzanie na emeryturę z pomocą odpowiednich firm ubezpieczeniowych pozwala nam na zapewnienie sobie godnego bytu na starość oraz poczucia bezpieczeństwa w oczekiwaniu na nią.