Drewniany dom - budowa, koszty, ekologia

Z pewnością każdemu z nas chociaż raz zdarzyło się zastanawiać nad tym, jakim wspaniałym uczuciem byłoby postawienie swojego domu własnoręcznie. Dzisiaj jednak wydaje się to dosyć nierealne. Budowa wymaga użycia ciężkiego sprzętu i fachowej wiedzy. A co jeśli istnieje alternatywa, dzięki której byłoby to możliwe? Przemysław Balcewicz jest dyrektorem wiodącej na rynku firmy, która zajmuje się produkcją domków z drewna - Eko Architektury. Zgodził się on odpowiedzieć nam na kilka pytań związanych z tym tematem.

Panie Przemysławie, jak wygląda budowa drewnianego domu od podstaw?

Wszystko zaczyna się przy pierwszym kontakcie klienta z naszą firmą. Dokonujemy wstępnych ustaleń odnośnie projektu. Po pierwsze - jaki będzie charakter budowli? Mogą to być domki drewniane, garaże, altany, domki całoroczne lub inne. Drugą kwestią jest sam projekt - czy wykorzystujemy jeden z modeli w naszej ofercie bez zmian, czy wprowadzamy jakieś poprawki lub wykonujemy projekt całkowicie indywidualny.

Po ustaleniu szczegółów i wpłaceniu przez klienta zaliczki rozpoczynamy prace nad tworzeniem projektu i produkcji elementów konstrukcyjnych. Wszystkie elementy skrupulatnie oznaczamy i opisujemy w instrukcji montażu, gdzie powinny się znaleźć. Dzięki temu tworzenie konstrukcji będzie dużo łatwiejsze.

Następnie pakujemy materiały i zawozimy je we wskazane przez klienta miejsce, po czym wypakowujemy. Dana osoba jest co prawda odpowiedzialna za samodzielne wykonanie montażu - jednak dzięki instrukcji, oznaczeniom i przekazanym przez nas instrukcjom jest to bardzo proste.

Rozumiem. Nasuwa mi się więc inne pytanie - co takiego możemy zbudować z drewna?

Kilka typów budowli wymieniłem wcześniej. W rzeczywistości jest ich jednak o wiele więcej. Tak naprawdę wybudować z drewna możemy wszystko - oczywiście w granicach rozsądku. Koniec końców kiedyś architektura opierała się wyłącznie na drewnie. Jeśli zaś chodzi o konkrety, mogę wymienić najczęściej wybierane przez klientów budynki - czyli między innymi:

Jak więc widzimy możliwości jest naprawdę wiele. W związku z tym, że Eko Architektura wykonuje zlecenie indywidualne nie sposób jest wymienić wszystkich rodzajów budowli. Bardzo często zdarza się bowiem, że klienci zwracają się do nas z prośbą o wykonanie bardzo nietypowych projektów - choćby takich o przeznaczeniu specjalistycznym.

Jak wiele energii i pieniędzy pochłania budowa domu z drewna?

Z dumą mogę powiedzieć - bardzo niewiele. Przynajmniej w porównaniu do budowli murowanych. Ta oszczędność ma wiele aspektów i przyczyn. Najważniejszymi z nich są między innymi koszty pozyskania materiałów. Wycinka jest bowiem znacznie tańsza od wydobycia kruszców, z których produkuje się cegły. Podobnie ta kwestia wygląda w kwestii obróbki - narzędzia i środki, jakich potrzebujemy do tworzenia drewnianych elementów są nieporównywalnie mniejsze od tych, których wymaga produkcja cegieł.

Co więcej - drewniane domki ogrodowe czy całoroczne przy budowie nie wymagają użycia zaawansowanej technologii budowlanej, która jest również niezwykle kosztowna. Dzięki temu nie tylko oszczędzamy pieniądze i energię, ale również redukujemy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Dla Eko Architektury bowiem bardzo istotna jest kwestia ekologii - troszczymy się o środowisko i chcemy dać naszym klientom narzędzia, dzięki którym i oni będą mogli o nie zadbać.

Nasze garaże drewniane są również we Francji:

Chalet PRO

187 route de la Féclaz, 73230 ST ALBAN LEYSSE

tel. 04 85 44 00 20

strona: https://chaletpro.fr/Produits/garages-et-carports