Jakie mieszkanie kupić na flipa?

Coraz więcej osób planuje inwestować w nieruchomości. Żeby zapewnić sobie jak największy zysk należy przy tym przyjąć odpowiednią strategię. Jedną z lepszych jest kupowanie mieszkań na flipa. Co to takiego? Na co zwrócić uwagę, decydując się na taką transakcję?

Mieszkanie na flipa - co to oznacza?

Nie brak chętnych, by kupić mieszkanie na flipa. Słowo “flip” pochodzi od angielskiego wyrażenia “house flipping” i polega na takim zakupie nieruchomości, żeby odsprzedać ją z zyskiem. Kluczowe więc, by jego cena była niższa niż rynkowa, co daje możliwości, by zarobić na takiej transakcji. Pomysł wydaje się genialny w swojej prostocie, lecz warto pamiętać o kilku zasadach, by rzeczywiście zyskać na tej strategii inwestycyjnej.

Szukanie okazji

Absolutną podstawą jest znalezienie atrakcyjnej oferty nieruchomości, na co potrzeba przeznaczyć trochę czasu. Powinna być opłacalna i dawać perspektywę zarobku. Najlepiej szukać takiego mieszkania, którego wartość jest niedoszacowana, choć czasem ciężko to określić. Bardzo istotne jest to, żeby ocenić, jakie będą koszty planowanych remontów. Czasem jest bowiem tak, że lokal jest niedrogi, lecz przywrócenie go do lepszego stanu może pochłonąć ogromne sumy pieniędzy, czego nie zakładaliśmy na początku. Nie kierujmy się więc emocjami, nie dopuszczajmy ich podczas kupna mieszkania. Racjonalny osąd jest najważniejszy.

Myślmy strategicznie i długofalowo

Rozwijając myśl z poprzedniego akapitu - kupując mieszkanie na flipa, nie robimy tego, by się do niego wprowadzić, lecz by odsprzedać je z zyskiem. Nie powinniśmy więc na nie patrzeć jak przyszły lokator, ale inwestor. Liczy się więc tu typowo biznesowe podejście. Skoncentrujmy się więc na tym, co najważniejsze - cenie, lokalizacji i potencjale nieruchomości.

Wiedza jest kluczowa

Żeby zarabiać na odsprzedaży mieszkań, musimy dokładnie orientować się w tym, jakie panują tendencje na rynku nieruchomości. Nie da się w oderwaniu od nich podejmować mądrych, wyważonych decyzji inwestycyjnych. Dzięki tej analizie nie zdecydujemy się na lokal bez potencjału, na który nawet po remoncie trudno będzie znaleźć nabywcę.

Odpowiedni zasób wiadomości z rynku sprawi, że łatwiej nam będzie wybrać odpowiednią ofertę. Wiedząc na przykład, że nowe mieszkania w Warszawie i okolicach są bardzo popularne, ale już dalej od stolicy niekoniecznie. Zwracajmy uwagę na jakie nieruchomości panuje największy popyt, jaki metraż cieszy się największym powodzeniem, jaka lokalizacja uważana jest za najbardziej atrakcyjną itd. Im więcej będziemy znali odpowiedzi na takie pytania, tym lepiej.

Bądźmy przyszykowani się na problemy

Bardzo często atrakcyjna cena mieszkania wynika z problemów natury prawnej. Zamiast się zniechęcać, warto poznawać przepisy, zwłaszcza te, dotyczące nieruchomości oraz prawa spadkowego. Mieszkanie obciążone różnymi problemami może dać największe szanse na zarobek. Nieprzypadkowo kusi jego niska cena - zachęca do kupna, ale często kryją się za nią takie “niespodzianki” jak niejasności finansowe, postępowanie komornicze czy zadłużenie w banku.

Dobrze mieć swojego człowieka

Dobrze też współpracować z zaufanym pośrednikiem nieruchomości, do którego bardzo często w pierwszej kolejności spływają okazyjne oferty. Zna je i wie, czy mają potencjał, jeszcze nim trafią do serwisów ogłoszeniowych. Warto ustalić z nim korzystne dla obu stron warunki kooperacji, dzięki czemu najatrakcyjniejsze propozycje trafią do nas szybciej niż do innych osób.

Nie ulega wątpliwości, że można zarobić, kupując mieszkanie na flipa. Żeby było to jednak możliwe, trzeba uwzględnić kwestie, o których napisaliśmy w powyższym artykule.