Jak rozpocząć własną działalność

Praca na własny rachunek daje dużo swobody – sam sobie jesteś szefem i Ty decydujesz co i kiedy należy zrobić. Warto na początku spróbować swoich sił w prowadzeniu biznesu dorabiając do domowego budżetu, bez rezygnacji z dotychczasowej pracy. Jest to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ w razie niepowodzenia masz zapewniony stały dochód. Sprawdź, jak rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Jak wspomnieliśmy warto ostrożnie podejmować decyzję o zakładaniu firmy. Jeżeli chcesz jedynie dorobić do pensji możesz zająć się działalnością nierejestrowaną – nie potrzebujesz składać żadnych wniosków, ani płacić składek. Najważniejsze jest, abyś zarabiając na tej działalności nie przekroczył połowy najniższej krajowej. Wystarczy, że będziesz zapisywać swoje zarobki, a w odpowiednim czasie rozliczysz się z nich z Urzędem Skarbowym. Jeżeli jednak Twoje dochody przekroczą dany próg, konieczna będzie rejestracja firmy. Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie działalności jednoosobowej. W tym przypadku nie obejdzie się bez formalności, ale i z tym sobie poradzisz.

Rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej rozpocznij od wypełnienia formularza CEIDG-1. Jest to dokument, w którym wpisujesz swoje dane osobiste jak oraz dane firmy, którą chcesz stworzyć. Na tym etapie musisz także wskazać wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Formularz CEIDG-1 stanowi podstawę do rejestracji firmy, ale też spełnia funkcję wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego gospodarki narodowej REGON. Co więcej jest to zgłoszenie identyfikacyjne do naczelnika urzędu skarbowego NIP. Jak widzisz jeden formularz odpowiada za wiele istotnych kwestii, bez których twoja firma nie zacznie funkcjonować. Artykuł powstał we współpracy z portalem branżowym https://outsourcingexpo.pl/

Formularz CEIDG-1 należy złożyć do odpowiedniego urzędu gminy. Możesz to zrobić osobiście – wystarczy wydrukować formularz i własnoręcznie go wypełnić. Możliwe jest także dostarczenie formularza drogą elektroniczną, wykorzystując do tego celu stronę internetową CEIDG – jest to wygodniejszy i coraz częściej wykorzystywany sposób.

Kolejnym krokiem po rejestracji firmy jest zgłoszenie się do urzędu skarbowego, gdzie konieczne jest wypełnienie formularza VAT – musisz zarejestrować się jako podatnik podatku VAT. Po tych formalnościach możesz bez obaw zacząć reklamować swoją firmę i poszukiwać klientów.

Wiesz już, jak rozpocząć własną działalność gospodarczą i zacząć pracę na własny rachunek. Nic nie stoi na przeszkodzie byś spróbował swoich sił i sam sobie był szefem.