Efektem dwudniowych działań „Trzeźwy wieczór” było wyeliminowanie z ruchu drogowego kierującego pod wpływem narkotyków oraz dwunastu kierujących pod wpływem alkoholu. Ponadto podczas przeprowadzonych kontroli, funkcjonariusze zatrzymali również pięciu kierowców z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. Apelujemy o trzeźwą jazdę!
W piątek i sobotę policjanci z otwockiej drogówki przeprowadzili akcję „Trzeźwy wieczór”. Dwudniowe działania funkcjonariuszy nakierowane były na wyeliminowanie z ruchu tych, którzy pomimo wielu apeli funkcjonariuszy, nadal decydują się kierować pojazdem pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu otwockiego, a przede wszystkim zmniejszenie liczby wypadków drogowych.
Tym razem obyło się bez rekordzistów, niemniej ośmiu kierowców odpowie za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, za co grozi im zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej trzy lata, wysoka sankcja oraz kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Wśród pijanych kierowców, sześciu z nich to mieszkańców powiatu otwockiego.
Policjanci skierują również cztery wnioski o ukaranie kierowców za popełnione przez nich wykroczenia, czyli jazdę po użyciu alkoholu. Choć kontrolowani mężczyźni twierdzili, że badanie alkomatem wykazało niewiele alkoholu w ich organizmach, bo w przedziale od 0,10 mg/l do 0,25 mg/l alkoholu, to to już wystarczyło, żeby spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Kierowcom grozi kara grzywny do 5 000 złotych oraz utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Odpowiedzialności karnej nie uniknie także mieszkaniec powiatu garwolińskiego, którzy kierował skodą pod wpływem środków odurzających oraz po użyciu alkoholu. Od mężczyzny została pobrana krew do dalszych badań. Następnie zatrzymany trafił do celi na komendzie.
Ponadto, w trakcie przeprowadzonych działań, policjanci zatrzymali aż pięciu kierowców z powiatu otwockiego, którzy złamali sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mundurowi przypominają, że za lekceważenie zakazu sądowego grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a za niestosowanie się do decyzji o cofnięciu uprawnień do 2 lat więzienia.
Pamiętajmy! Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków stanowimy poważne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. Nawet najmniejsza ilość alkoholu, czy środków odurzających w organizmie prowadzi do drastycznego zmniejszenia zdolności kierowania pojazdem. Policjanci regularnie będą przeprowadzać działania „trzeźwość”, gdyż są one jednym z istotnych elementów oddziaływania na kierowców stwarzających realne zagrożenie w ruchu drogowym. Wsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu, oprócz karnych i administracyjnych konsekwencji, może spowodować poważne niebezpieczeństwo wypadku.
mł. asp. Paulina Harabin