W ramach światowej kampanii ”19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży " dzielnicowi z komisariatu w Karczewie mł. asp. Marcin Szymański i sierż. szt. Piotr Szczepański przeprowadzili zajęcia z uczniami szkół podstawowych na terenie miasta i gminy Karczew. Podczas lekcji funkcjonariusze uczyli jak rozpoznawać przemoc i różne jej formy oraz uświadamiali, że przemoc rodzi przemoc.
Jak co roku przez pierwsze 19 dni listopada Fundacja po Drugie we współpracy z innymi organizacjami, instytucjami, placówkami pracującymi z dziećmi i młodzieżą bierze udział w światowej kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Do tegorocznej akcji przyłączył się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Karczewie, który zwrócił się do miejscowej Policji o przeprowadzenie prelekcji z uczniami szkół podstawowych na terenie miasta i gminy Karczew.
Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Karczewie mł. asp. Marcin Szymański i sierż. szt. Piotr Szczepański w ramach współuczestnictwa w kampanii aktywnie przeprowadzili zajęcia z młodzieżą. W trakcie prelekcji podkreślali uczniom, jak niezwykle ważne dla ich prawidłowego rozwoju jest budowanie świata bezpiecznego i wolnego od przemocy. Szczegółowo omówili zjawisko przemocy w rodzinie, społeczną odpowiedzialność za przeciwdziałanie temu zjawisku oraz ochronę osób pokrzywdzonych. Policjanci poruszyli również kwestię przemocy wobec osób najbliższych, dzieci i młodzieży, osób starszych i osób niepełnosprawnych oraz omówili sposoby uzyskania pomocy, w sytuacji zaistnienia przemocy domowej. Zapoznali też z procedurą niebieskiej karty, podając przy tym szereg przykładów sytuacji, w których interweniowali, w związku z podejrzeniem wystąpienia zjawiska przemocy w rodzinie. Mundurowi szczególną uwagę zwrócili na rodzaj przemocy związany z zaniedbywaniem i niezaspokajaniem potrzeb życiowych, co dotyczy głównie dzieci, a w szczególności osób starszych, które z uwagi na swoją nieporadność, bądź uraz zdrowotny, powinny znajdować się pod właściwą opieką bliskich.
Pomysł zorganizowania tych prelekcji spotkał się z bardzo dobrym odbiorem ze strony uczniów. Pamiętajmy, że każdy na różnych etapach swojego życia może zetknąć się ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, dlatego istotne jest by podjąć działania informacyjno-edukacyjne, które dotrą do jak najszerszego grona odbiorców.
mł. asp. Paulina Harabin