Leczenie zębów jest niezwykle ważne, jednak wiele osób boi się jakiegokolwiek zabiegu u dentysty lub ortodonty. Jednym z rozwiązań na te lęki jest narkoza, czyli znieczulenie ogólne. Pozwala ona w spokoju odejść pacjentowi w nieświadomość i obudzić się z brakiem wspomnień na temat całego zabiegu. Na czym dokładnie polega leczenie zębów pod narkozą? Warto się temu przyjrzeć.
Narkoza – czym jest?
Narkoza to potoczne określenie terminu profesjonalnego, którym jest znieczulenie ogólne. Jest to działanie kontrolowane i tymczasowe, które ma na celu zniesienie czucia, odruchów, a często i świadomości pacjenta. Wykorzystuje się je najczęściej po to, aby pacjent nie przeżywał stresu związanego z całą sytuacją zabiegu lub operacji, gdyż nawet przy znieczuleniu miejscowym, jego stres mógłby być na wysokim poziomie – byłoby to dla niego nieprzyjemne doświadczenie.
Wprowadzanie znieczulenia jest rolą anestezjologa – tak samo, jak monitorowanie pacjenta podczas zabiegu oraz wybudzanie go z tej medycznej drzemki. Narkoza jest stosowana bardzo często w stomatologii, szczególnie przy trudniejszych i rozleglejszych zabiegach oraz operacjach. Jest to też świetny sposób na zwalczenie dentofobii i zmniejszenie stresu dzieci oraz osób z utrudnionym kontaktem.
Jak wygląda narkoza przy leczeniu zębów?
Znieczulenie ogólne wygląda w tym przypadku bardzo podobnie, jak w innych zabiegach i operacjach chirurgicznych, jednak różni się w kilku aspektach. Na początku warto wiedzieć, że do przeprowadzenia zabiegu pod narkozą będą potrzebne dwa zespoły – dentystyczny i anestezjologiczny. Sam proces może odbyć się zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i na sali operacyjnej. Ważne jednak, żeby miejsce, w którym dojdzie do zabiegu, było wyposażone w aparaturę do monitorowania stanu pacjenta i sprzęt przeciwwstrząsowy, gdyby doszło do zatrzymania akcji serca.
Leczenie zębów pod narkozą w klinice Supradent w Warszawie, jak i innych szanowanych placówkach, może odbywać się poprzez podanie leku formą wziewną, dożylną lub hybrydową. Wszystko to zależy od wyników badań, które zlecił anestezjolog i oceny sytuacji, której dokonał. W zależności od stanu pacjenta wybiera on najkorzystniejszą opcję dla jego zdrowia. Czasem zdarza się, że podczas silnego stresu, jak na przykład przy dentofobii, stosuje się premedykację – w tym wypadku leki uspokajające – przed podaniem narkozy.
Dlaczego warto stosować narkozę?
Przede wszystkim jest to eliminacja stresu pacjenta, a jednocześnie pamięci o zabiegu. Jest to szczególnie korzystna opcja dla rodziców dzieci, które nie chcą za żadne skarby poddać się nawet najmniejszym zabiegom w gabinecie dentysty. Niestety, nieprawidłowości w uzębieniu w okresie młodzieńczym szybko rosną do miary naprawdę dużych problemów, co sprawia, że znieczulenie ogólnie staje się tutaj wybawieniem z sytuacji.
Warto pamiętać, że nie u każdego można stosować narkozę – decyzję zawsze musi podjąć anestezjolog, gdyż to on specjalizuje się w tej dziedzinie i potrafi przewidzieć niepożądane reakcje na znieczulenie.