Na starcie biegu głównego w tym roku stanęło 1553 zawodników, a Wiązowskiej 5-tki – 467 uczestników. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy musieli wprowadzić limity w zapisach, zgodne z obowiązującym podczas pandemii prawem.
Logistycznie Półmaraton Wiązowski był jedną z najtrudniejszych imprez, które organizował Urząd Gminy Wiązowna wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wiązownie. Wymagał opracowania wielu scenariuszy i rozwijania ich niemal symultanicznie.
– Do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, który ze scenariuszy ostatecznie będziemy realizowali – mówi Anna Rosłaniec, Dyrektor 42. Półmaratonu Wiązowskiego. – Wszystko przez zmieniające się przepisy i ciągle zmienną sytuację epidemiologiczną. Dopięliśmy swego i dzięki zaangażowaniu urzędników, wolontariuszy i lokalnych służb stworzyliśmy bezpieczne środowisko do tego, by nasi biegacze mogli się cieszyć imprezą biegową z prawdziwego zdarzenia.
Na mecie biegu głównego wśród mężczyzn jako pierwszy z czasem 01:05:27 stanął Adam Głogowski. Wśród kobiet triumfowała Aleksandra Lisowska z czasem 01:13:18. To świetne wyniki, choć w czasie ostatnich pięciu lat notowaliśmy już lepsze. Wśród zwycięzców Wiązowskiej 5-tki znaleźli się: Izabela Paszkiewicz i Patryk Kozłowski, który pokonał rekord trasy z czasem 14:12. Najszybszymi biegaczami z Gminy Wiązowna okazali się: Paulina Rękawek i Jacek Wysmułek.
W kategoriach dziecięcych najszybsi byli: Oliwia Krupka i Oskar Gawza na 300 m, Sonia Fryszkowska (Malcanów) i Kacper Syguła na 600 m, Nikola Gątkowska i Jakub Słomiński na 1000 m, a na 1500 m – Zosia Rachwalska i Mikołaj Olejnik. W biegach młodych z naszej gminy na podium stanęli: Sonia Fryszkowska (600 m) i Adrian Pożarowszczyk (300 m).
Najmłodsi uczestnicy biegu stanęli na starcie 29. Biegu Krasnoludków. Wzięło w nim udział aż 208 maluchów. Jak zwykle radości było co niemiara. Na mecie dzieci otrzymały pamiątkowe medale oraz pluszowe żyrafy.
W pracy przy organizacji biegu i zabezpieczeniu zawodników pomagało w tym roku 486 wolontariuszy oraz 150 osób reprezentujących służby mundurowe: policjantów, druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych oraz żandarmów. – To jest absolutny fenomen. Ta gotowość wolontariuszy do współpracy i niesłabnąca chęć do tego, by poświęcić swój czas i współtworzyć jedną z najważniejszych imprez w Gminie Wiązowna i w naszym regionie – mówi Elżbieta Różańska, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Gminy Wiązowna. – Bez ich pomocy i zaangażowania nie bylibyśmy w stanie obsłużyć takiej liczby biegaczy na poziomie, który jest dla nas satysfakcjonujący i który, jak wynika z licznych komentarzy w social mediach, satysfakcjonuje też uczestników biegu.
Wydarzenie było współfinansowane ze środków budżetowych powiatu otwockiego.