Nasz polski klimat nie rozpieszcza. O ile latem cieszymy się słońcem i wymarzoną pogodą, o tyle nierzadko już wczesną jesienią zaczyna się sezon grzewczy. To on jest powodem wysokich kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości. Wysokość opłat możesz zminimalizować, inwestując w kotły zgazowujące drewno. To wydajne i wysokosprawne urządzenia, które w bezpieczny i tani sposób ogrzeją Twój dom.
Kotły zgazowujące drewno — czym są?
Kotły zgazowujące drewno są urządzeniami przystosowanymi do tego, aby wydajnie spalać drewno. Produkują one gaz drzewny — holzgas — który następnie spalają. Podczas procesu zachodzi zjawisko pirolizy. Owa piroliza to nic innego jak rozkład paliwa stałego (w tym przypadku drewna) pod wpływem ciepła przy znacznym niedoborze tlenu. W drewnie znajduje się aż 80% lotnych składników.
Z jakich elementów składają się kotły zgazowujące drewno?
Kotły zgazowujące drewno wyposażone są w komory spalania. To właśnie w nich drewno ulega zgazowaniu. Natomiast wymiennik kotła zgazowującego wykonany jest wysokojakościowej blachy kotłowej. Jej grubość to 6-8 mm. W owym wymienniku znajdują się dwie umieszczone pod sobą komory — górna i dolna. Górna służy jako zasobnik drewna opalowego, natomiast dolna — spełnia funkcję popielnika i komory spalania.
To jednak nie wszystkie elementy kotła zgazowującego drewno? Czym byłby on bez rusztu? Właśnie dzięki niemu następuje zgazowanie drewna. Ruszt umożliwia także łatwe usunięcie popiołu.
Oprócz wspomnianych części, kocioł zgazowujący drewno ma także wentylator wyciągowy. Jest to element, który odpowiada za eliminację problemów z ciągiem kominowym. Stabilizuje on także pracę kotła i zapobiega cofaniu się dymy do kotłowni.
Proces spalania drewna jest zautomatyzowany. Reguluje go sterownik z dotykowym wyświetlaczem. Dzięki niemu łatwo obsłużysz:
- bufor,
- trzy pompy,
- wentylator wyciągowy,
- zawór mieszający.
Kotły zgazowujące drewno zamontujesz w układzie zamkniętym centralnego ogrzewania.
Zgazowanie drewna, czyli proces pirolizy
Wiesz już, że podczas procesu zgazowania drewna zachodzi zjawisko pirolizy. Jest to spalanie gazów powstałych podczas rozkładu drewna. W kotłach zgazowujących podstawowym paliwem jest drewno opałowe.
Pierwszy etap zgazowania drewna polega na jego osuszeniu (odparowaniu wody). Dopiero kolejna część procesu to karbonizacja, czyli zgazowanie. Podczas gdy temperatura drewna wzrasta, uwalnia się z niego gaz. Gaz drzewny jest palną mieszaniną gazów, lżejszą od powietrza. Zawarty w niej wodór i metan odpowiadają za jego świetne właściwości spalania. W ostatnim etapie następuje klasyczne spalanie, podczas którego uwalnia się ciepło.
Pamiętaj, że prawidłowy proces spalania drewna następuje tylko i wyłącznie przy bardzo wysokiej temperaturze. Zapewnisz ją, kiedy wyposażysz instalację centralnego ogrzewania w specjalny zbiornik akumulacyjny. Ów bufor nie tylko odpowiada za wysoką temperaturę, ale także dostarcza gorącą wodę do grzejników.
Sprawny, oszczędny i ekologiczny — kocioł zgazowujący drewno!
Kiedy zdecydujesz się na inwestycję w kotły zgazowujące drewno, zyskasz wysokosprawne urządzenia (ich sprawność przekracza 90%). Cykl stałopalności jest długi, co pozytywnie wpływa na sposób ich użytkowania. Dom czy budynek jest ogrzewany przez kilkanaście godzin bez przerwy. Kotły zgazowujące drewno są tak skonstruowane, aby ich konserwacja i obsługa były łatwe. Znacznie zaoszczędzisz więc na serwisowaniu i naprawie.
Wreszcie, montaż urządzenia przyczynia się do ochrony środowiska, ponieważ cechuje je niska emisja spalin. Jak więc widzisz, przedstawione rozwiązanie jest ekologiczne. Co więcej, uzyskasz na nie dofinansowanie z programów rządowych (działanie proekologiczne).
Jeśli parametry, które ustawisz na kotle, okażą się prawidłowe, urządzenie będzie ogrzewało Twój dom nieprzerwanie przez kilkanaście godzin. Kotły zgazowujące drewno to również alternatywa dla kotłów na pellet czy ekogroszek. Choć i one obecnie cieszą się popularnością.
Sprawdź naszą ofertę na stronie: https://heat-energy.pl/kotly-zgazowujace-drewno-atmos/