Książka Gabriela Michalika o Danucie Szaflarskiej rozgrzała Dyskusyjny Klub Książki w Otwocku

2 min czytania
Książka Gabriela Michalika o Danucie Szaflarskiej rozgrzała Dyskusyjny Klub Książki w Otwocku

W siedzibie Biblioteka Otwock rozmowa o życiu i karierze Danuty Szaflarskiej potoczyła się gęsto i rzeczowo, z nutą teatralnej nostalgii. Dyskusyjny Klub Książki spotkał się, by przeanalizować biografię, która łączy kronikę epoki z opowieścią o jednej z najdłużej aktywnych polskich aktorek.

  • Dyskusyjny Klub Książki w Bibliotece Otwock skupił się na dwóch czasach Szaflarskiej
  • Autor opisuje życiorys w duchu dokumentu, uczestniczki szukały w książce więcej „ducha” Szaflarskiej
  • Książka trafia do miłośników teatru, historii i pasjonatów dokumentalnych portretów

Dyskusyjny Klub Książki w Bibliotece Otwock skupił się na dwóch czasach Szaflarskiej

Spotkanie odbyło się 27 października 2025 i dotyczyło książki Gabriela Michalika zatytułowanej “Danuta Szaflarska Jej czas”. Uczestnicy podkreślali dwuwymiarowość narracji: z jednej strony autora interesowała kariera aktorki — rozkwit w latach 50. i niezwykła trwałość popularności nawet po przekroczeniu stu lat życia; z drugiej — kontekst polityczny, religijny i środowiskowy, w jakim przyszło jej działać. Biblioteka była tłem do rozmów o sztuce, historii i zawodowej lojalności wobec teatru i filmu. 🙂

Autor opisuje życiorys w duchu dokumentu, uczestniczki szukały w książce więcej „ducha” Szaflarskiej

Książka ma wyraźny dokumentalny charakter i jest wzbogacona zdjęciami, które ilustrują opisywane etapy życia i pracy aktorki. W toku dyskusji padła ocena, że Michalik szczegółowo rekonstruuje fakty i relacje — przyjaciół, kolegów po fachu, reżyserów oraz rodzinne wątki — ale dla części Czytelniczek zabrakło w niej bezpośredniego „ducha” Szaflarskiej, tego osobistego tonu, który pozwalałby odczuć ją bliżej. Moderator klubu zwrócił uwagę, że taka biograficzna metoda ma swoje zalety, ale też ograniczenia.

„Nie trzeba grać bohaterki, żeby nią być.” — fragment użyty w książce Gabriela Michalika

Książka trafia do miłośników teatru, historii i pasjonatów dokumentalnych portretów

Podsumowując spotkanie, moderator DKK polecił lekturę każdemu, kto interesuje się teatrem, historią i ludźmi z pasją. Czytelnik znajdzie tu chronologię kariery, kontekst społeczno-polityczny oraz bogaty materiał ilustracyjny. Biblioteka Otwock zaproponowała lekturę jako punkt wyjścia do dalszych rozmów o kinie i teatrze, a sam tytuł pozostaje wart uwagi dla tych, którzy wolą biografie osadzone w faktach i zdjęciach. 🎭

na podstawie: MBP Otwock.

Autor: krystian