Efektem działań „Narkotyki” przeprowadzonych w zeszły wtorek przez policjantów z otwockiej drogówki było ujawnienie na terenie powiatu kolejnych dwóch kierujących pojazdami pod wpływem narkotyków, którzy również zabronione prawem substancje posiadali przy sobie. Obaj trafili do policyjnych cel i już usłyszeli zarzuty. Apelujemy o trzeźwą i rozsądną jazdę.

Bezpieczeństwo drogowe jest priorytetem dla policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, dlatego też cykliczne podejmują oni działania prewencyjno-kontrolne, aby w sposób bardziej wzmożony niż zwykle kontrolować trzeźwość kierujących.

W zeszły wtorek przeprowadzili akcję „Narkotyki”. Wówczas na terenie powiatu otwockiego zostały wystawione punkty kontrolne, gdzie funkcjonariusze sprawdzali, czy kierujący samochodami i jednośladami nie są pod wpływem narkotyków lub środków działających podobnie oraz czy w prowadzonych przez nich pojazdach nie znajdują się zabronione prawem substancje. Podczas tych działań udaremnili jazdę dwóm takim kierowcom.

W Nowym Zambrzykowie policjanci zatrzymali 35-latka, który kierował lanosem. Mundurowi w rozmowie z mężczyzną zwrócili uwagę na jego zaczerwienione oczy i rozszerzone źrenice. Wstępne badanie narkotesterem wykazało, że jest on pod wpływem marihuany. Ponadto w toku przeszukania pojazdu funkcjonariusze znaleźli też kilka porcji środków odurzających.

Natomiast w Wiązownie wpadli dwaj mężczyźni podróżujący hyundaiem. Badanie 42-letniego kierowcy wykazało, że jest on pod wpływem amfetaminy. Posiadał on również przy sobie mefedron, a po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło też na jaw, że miał sądowy zakaz prowazdenia pojazdów mechanicznych. W toku wykonywanych czynności policjanci zwrócili także uwagę na nerwowe zachowanie 36-letniego pasażera. I słusznie, gdyż jak się okazało, mężczyzna też posiadał substancje psychotropowe.

Cała trójka zatrzymanych usłyszała już zarzuty.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2 oraz środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na czas nie krótszy niż 3 lata. Zaś kierowcy, który nie stosuje się do orzeczonego wcześniej w związku z popełnieniem przestępstwa zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Za spowodowanie wypadku po pijanemu grozi nawet do 12 lat. Jeśli zaś w wypadku są ofiary śmiertelne lub ktoś doznał trwałego kalectwa, kodeks karny przewiduje możliwość dożywotniej utraty prawa jazdy oraz karę więzienia do 15 lat.

Apelujemy o rozsądną jazdę.

mł. asp. Paulina Harabin/bś