Metoda All-on-4: nowe zęby w jeden dzień – czy to możliwe?

Borykasz się z problemem znacznych ubytków zębowych i szukasz skutecznego rozwiązania, by zyskać piękny uśmiech i cieszyć się komfortem? Okazuje się, że istnieje sposób na osiągnięcie zachwycającego, trwałego uzębienia podczas jednej wizyty. Mowa tutaj o metodzie All-on-4 – dowiedz się, na czym polega i czy warto się na nią zdecydować. 

Metoda All-on-4 – pożegnaj się z ruchomymi protezami na zawsze!

Całkowity brak zębów w łuku to problem, z którym mierzą się nie tylko osoby starsze. Protezy ruchome zmuszone są nosić również ci, którzy stracili zęby w wyniku zaawansowanej próchnicy lub urazów mechanicznych np. wybicia zębów w trakcie wypadku.

Protezy ruchome są popularnym i tanim rozwiązaniem, jednak wiążą się ze sporymi ograniczeniami. Mowa tutaj nie tylko o kwestii natury estetycznej, ale także konieczności zmiany diety – unikania jedzenia twardych produktów spożywczych, takich jak jabłka czy orzechy. Oprócz tego protezę ruchomą należy podklejać specjalnymi preparatami, a i tak istnieje ryzyko, że się obluzuje. Dodatkowo osoby noszące taką protezę skarżą się na trudności w mówieniu.

Nie musi tak być! Możemy całkowicie zrekonstruować uzębienie i cieszyć się nowym uśmiechem, bez żadnych ograniczeń dzięki innowacyjnej metodzie All-on-4 wykonywanej przez specjalistów między innymi w Dental Fraternity

Metoda All-on-4 – na czym polega? 

Metoda All-on-4 polega na wszczepieniu czterech implantów w jamie ustnej: dwóch z przodu i dwóch z tyłu. Stanowią one stabilną podporę dla stałego mostu, który obejmuje cały łuk zębowy. Same implanty najczęściej są wykonane z tytanu. Jest to materiał biokompatybilny, co oznacza, że dla naszego organizmu jest całkowicie obojętny. 

Po wszczepieniu implantów specjalista osadza w łuku zębowym tymczasowe uzupełnienie brakujących zębów. Dzięki temu można od razu wrócić do codziennego życia. Gdy skończy się proces gojenia – który trwa zazwyczaj do kilkunastu tygodniu – na wcześniej wszczepionych implantach montuje się przygotowaną dla pacjenta ostateczną pracę protetyczną. 

Metoda All-on-4 – przeciwwskazania

Chociaż metoda All-on-4 została stworzona z myślą, by jak najwięcej osób mogło z niej skorzystać, istnieją pewne przeciwwskazania. Na szczęście ich lista jest stosunkowo krótka: poważne ubytki kości żuchwy, stany nowotworowe, stany zapalne kości lub zbyt mało miejsca w zgryzie.

Oprócz tego istnieją przeciwwskazania zdrowotne, a wśród nich: niewyrównana cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, zażywanie niektórych leków. Zabieg nie może być także wykonywany u kobiet w ciąży.

Czy mogą wystąpić komplikacje przy metodzie All-on-4? Ich ryzyko jest niemal zerowe. Najgorszy scenariusz to ten, w którym implant zostaje uznany za ciało obce i organizm go odrzuca. Jednak taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. 

Metoda All–on–4 – czy ma wady? 

Technologia All-on-4 ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, jednak jest ich kilka. Pacjenci najczęściej rezygnują z zabiegu przez koszt, który ze względu na wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, jest dość wysoki. Cena za część chirurgiczną wynosi co najmniej 24 000 złotych, natomiast za część protetyczną od 18 000 złotych.

Jednak jest to inwestycja opłacalna. Metoda All-on-4, na tle pozostałych rozwiązań, pozwala na wykonanie najlepszej imitacji naturalnego uzębienia – zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Dodatkowo jest szybka, mało inwazyjna, a także obarczona niskim ryzykiem komplikacji (dzięki temu, że co do zasady nie wymaga przeszczepu kości).