Policjanci apelują o czujność i ostrożność. Oszuści nie próżnują i cały czas próbują wyłudzić pieniądze, zwłaszcza od osób starszych. W środę ofiarą oszustwa padła 82-letnia mieszkanka Józefowa. Kobieta w trakcie rozmowy telefonicznej z fałszywą wnuczką uwierzyła w wymyśloną historię o spowodowanym przez nią wypadku drogowym i finalnie przekazała oszustom swoje oszczędności i wartościowe przedmioty. Prosimy, by uczulić seniorów na tego typu próby wyłudzenia od nich pieniędzy.

82-letnia mieszkanka Józefowa padła ofiarą oszustwa w zeszłą środę. Seniorka otrzymała telefon od osoby podszywającej się pod jej wnuczkę, która poinformowała ją, że spowodowała wypadek drogowy i potrzebuje 180 tysięcy złotych, by nie trafić do więzienia. Kiedy 82-latka odpowiedziała, że nie ma takiej kwoty, do rozmowy włączyła się rzekoma policjantka, która powiedziała, że pomoże wnuczce w załatwieniu wszystkich formalności i poprosiła kobietę o spakowanie w reklamówkę wszystkich zgromadzonych pieniądzy oraz posiadanych kosztowności, gdyż za raz je osobiście od niej odbierze. Kobieta postąpiła zgodnie z poleceniami oszustki i tym sposobem straciła gotówkę w kwocie łącznej ponad 88 tys. złotych i przedmioty o wartości ponad 48 tys. złotych.

Pamiętajmy, że przypadku, kiedy już podnosimy słuchawkę telefonu, a po drugiej stronie słyszymy głos, który wypytuje nas o szczegóły dotyczące naszego prywatnego życia i posiadania wartościowych rzeczy w tym zgromadzonych pieniędzy, jest to sygnał, że rozmawiamy z potencjalnym oszustem. W takiej sytuacji należy natychmiast rozłączyć się!

Policjanci zwracają się do wszystkich osób, aby przestrzegały przed podobnymi sytuacjami swoich rodziców i dziadków. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy również uwagę na takie zagrożenia osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Każdą próbę oszustwa należy natychmiast zgłosić. W tym celu należy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub udać się do najbliższej jednostki Policji.

mł. asp. Paulina Harabin