Weryfikacja danych


Każdy z nas może zweryfikować dane, które zostały wprowadzone do systemu informacyjnego. Już teraz obywatele sygnalizują, że np. system pokazuje punkt jako tzw. białą plamę, tymczasem w danym punkcie adresowym usługi szerokopasmowego dostępu do internetu są dostępne. Bywa też, że operator deklaruje zasięg rzeczywisty, jednak po sprawdzeniu okazuje się on teoretyczny lub parametry usług nie odpowiadają tym zadeklarowanym w systemie


Zgłoszenie zapotrzebowania na internet krok po kroku


Operatorzy szybko reagują na podobne sygnały od obywateli i nawet w ciągu godziny od zgłoszenia kontaktują się z nimi, przedstawiając swoje oferty. Żeby wysłać zgłoszenie należy:


· wejść na stronę

https://internet.gov.pl/


· zalogować się przez Profil Zaufany (

https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

) lub przy pomocy dowodu elektronicznego z warstwą elektroniczną


· w ostatnim kroku zgłosić zapotrzebowanie i zweryfikować prawdziwość danych.


Obowiązek zgłoszeń


Przekazywanie danych do systemu i ich aktualizacja w określonych terminach jest obowiązkiem wynikającym z ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Do tej pory formularz w systemie wypełniło ponad tysiąc przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a większość z nich przekazało dane o zasięgach. 156 podmiotów poinformowało, że nie świadczy usług dostępu do internetu.


Wciąż nie wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni zrealizowali obowiązek sprawozdawczy – czekamy na dane od ponad 2600 operatorów lub dostawców usług. W przypadku jednostek samorządu terytorialnego sprawozdanie złożyło zaledwie kilkadziesiąt samorządów, natomiast formularzy nie wypełniło żadne przedsiębiorstwo użyteczności publicznej.


„Na podmiot, który nie wypełnia obowiązku przekazania informacji lub stosownych oświadczeń, albo wypełnia go w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą, minister cyfryzacji może nałożyć karę pieniężną – od 100 do 100 tys. zł. Będzie ona nakładana w przypadkach rażącego lekceważenia obowiązku sprawozdawczego”.


Dodatkowo zachęcamy do zgłaszania informacji o pustostanach; zgłoszenie pustostanu umożliwi prawidłowe zaplanowanie interwencji publicznych na projekty budowy sieci szerokopasmowych dofinansowywanych ze środków Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy oraz Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki takim informacjom będzie wiedza, w jakich budynkach nie znajdują się żadni potencjalni użytkownicy końcowi usług dostępu do internetu i w związku z tym nie ma potrzeby zapewniania dla takich budynków możliwości korzystania z tych usług. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przeznaczyć na dofinansowanie budowy dostępu do internetu w „najdroższych” lokalizacjach.


Inwestowanie w rozwój infrastruktury szerokopasmowej – informacje dodatkowe


Telekomunikacja powinna być dostępna wszędzie. Jest to priorytet dla powstania gospodarki opartej na szybkich sieciach szerokopasmowych. Dotychczasowe środki na rozwój były pozyskiwane z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego kontynuacją jest program FERC – Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027, w ramach którego na wsparcie działań przeznaczono 800 mln zł. Dzięki tym środkom oraz we współpracy z inwestorami telekomunikacyjnymi, umożliwiony został dostęp do bardzo szybkiego internetu w ponad 700 tys. miejscach określanych jako białe plamy.


Banerek SIDUSIS.png (84 KB)