Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm w 2007 r. dla uczczenia wszystkich wymordowanych przez NKWD. Święto państwowe przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich jeńców, 13 kwietnia 1943 r.

83 lata temu, prawie 22 tysiące polskich jeńców zostało wywiezionych i rozstrzelanych w Katyniu na rozkaz Józefa Stalina. Polscy patrioci – oficerowie, policjanci, lekarze, naukowcy, prawnicy, duchowni i inni zginęli od strzału w tył głowy. Stanowili oni elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Zbrodnia katyńska nie skończyła się z chwilą zamordowania ostatniego jeńca. Trwała ona nadal w postaci nieustannie powtarzanego kłamstwa. Przez blisko 50 lat ukrywano prawdę o Katyniu. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do popełnionej zbrodni. W 2000 roku, w 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte polskie cmentarze.

Dziś Katyń to nie tylko symbol straszliwej zbrodni, ale również pamięć o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwym dążeniu do prawdy.

Starosta Otwocki Krzysztof Szczegielniak, wicestarosta Paweł Zawada, przewodnicząca Rady Powiatu Otwockiego Grażyna Kilbach oraz wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Otwockiego Grażyna Olszewska, w czwartek 13 kwietnia br. uczczą pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przedstawiciele władz powiatu złożą wieńce:



  • pod pomnikiem „Katyń 1940”, który znajduje się na terenie parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Otwocku. Autorem pomnika jest otwocki rzeźbiarz Ryszard J. Kozłowski.



  • pod pomnikiem "Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na Wschodzie w latach 1939-1949", który znajduje się w Centrum Edukacji Leśnej przy Nadleśnictwie Celestynów



  • na skwerze Ofiar Katynia w Karczewie, po Mszy Św. w kościele pw. świętego Wita.