Właściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego jest bardzo ważne nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale także dla bezpieczeństwa innych użytkowników dróg. Czy sama wymiana opon z letnich na zimowe zagwarantuje nam bezpieczeństwo? Aby nie było wątpliwości, przypominamy, na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem sezonu zimowego.

Zimowe opony, w porównaniu do letnich, przy niskich temperaturach lepiej trzymają się zaśnieżonej, a nawet oblodzonej nawierzchni. Spowodowane jest to ich składem. Opona letnia, zimą staje się twarda, przez co maleje jej przyczepność do podłoża i wydłuża się droga hamowania. Większa głębokość bieżnika, jego kształt i rodzaj oraz specjalne kanały i rowki w oponie zimowej szybciej odprowadzają wodę, błoto i śnieg.

Opony zimowe znacznie skracają drogę hamowania :)

W okresie jesienno – zimowym szybko zapada zmrok, przez co dni są stosunkowo krótkie, dlatego warto sprawdzać oświetlenie w swoim samochodzie – to, czy jest sprawne i czy światła są odpowiednio ustawione.

Przypominamy, że od 19 października do 15 grudnia 2023 roku policjanci prowadzą działania pn. TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO, w trakcie których w wybrane dni, na wybranych stacjach kontroli pojazdów można bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w swoim pojeździe.

Więcej o kampanii TWOJE ŚWIATŁA – NASZE BEZPIECZEŃSTWO…

https://ksp.policja.gov.pl/wrd/aktualnosci/124500,TWOJE-SWIATLA-NASZE-BEZPIECZENSTWO.html

Prawidłowe oświetlenie pojazdu sprawia,
że jesteśmy bardziej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego :)

Płyn do spryskiwaczy odgrywa ważną rolę w pojeździe, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy opady atmosferyczne są codziennością.

Warto pamiętać o kontrolowaniu stanu zbiornika na płyn do spryskiwaczy,
aby wycieraczki nie pracowały „na sucho” ;)

Przez cały rok należy dbać o sprawność układów (m.in. hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia), bo mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Policjanci warszawskiej „drogówki” apelują o rozsądek
i dbanie o sprawność swoich samochodów.

Poruszanie się niesprawnym pojazdem,
może mieć wpływ na zaistnienie niebezpiecznej sytuacji na drodze.