Kadeci z technikum w Zespół Szkół Nr 2 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Otwocku "Nukleonik" z klas mundurowych o profilu logistyk z innowacją strażacko-ratowniczą pod czujnym okiem nauczycieli i strażaków:
- st. asp. Radosława Firląga – PSP Otwock i Naczelnik OSP Józefów,
- Pawła Florka – CNBOP-PIB i OSP Józefów,
- Waldemara Mazurka – Kierownika Kształcenia Praktycznego
wzięli udział w akcji zabezpieczenia domów i mieszkań rodzin zastępczych na terenie powiatu Otwockiego. W montażu wsparcia udzielili również dyrektor sklepu Castorama Otwock Piotr Kołodziej i kierownik działu technicznego Wojciech Kolacz.


Dzięki wsparciu i zaangażowaniu naszego powiatu , a w szczególności wsparciu Kinga Błaszczyk - Członek Zarządu Powiatu Otwockiego oraz st. bryg. Michała Gigoły – Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku wraz ze swoim zastępcą kpt. Grzegorzem Trzeciakiem, kadeci mogą odwiedzać w celu montażu czujników wczesnej detekcji tlenku węgla i dymu mieszkania rodzin zastępczych.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku wskazało 40 takich mieszkań dla rodzin z pieczy zastępczej, gdzie młodzież pod okiem nauczycieli dokonuje zgodnego ze sztuką montażu certyfikowanych, dualnych czujników.


W Polsce jest kilka milionów gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby niesamodzielne oraz ubogie. W tych mieszkaniach czujniki mogą zostać zainstalowane wyłącznie dzięki pomocy podmiotów i osób trzecich. Na 14 mln gospodarstw domowych w Polsce tylko 1/5 jest wyposażona w czujnik, który wykrywa tlenek węgla, gaz i dym w pierwszych minutach. Niestety w konsekwencji tak znikomego wyposażenia mieszkań prywatnych w czujniki wczesnej detekcji aż 80% ofiar śmiertelnych pożarów, to osoby które zginęły tragicznie we własnym domu.


Nasza współpraca z CNBOP-PIB, KP PSP w Otwocku, OSP Józefów oraz "Nukleonikiem" trwa od 2021 roku kiedy to kadeci ze szkoły jako pierwsi w kraju odebrali certyfikaty w ramach nowej kwalifikacji rynkowej pt. „Montaż i konserwacja autonomicznych czujek: tlenku węgla, dymu, ciepła i gazu” autorstwa CNBOP-PIB, włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK).
Jak mówi Paweł Florek z Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowego Instytutu Badawczego w Józefowie, pomysłodawca i autor dedykowanej kwalifikacji rynkowej dla monterów czujek, inicjator wielu akcji, a także fundator czujników w tegorocznej edycji - "Lokalne partnerstwo ww. instytucji w Powiecie Otwockim na rzecz rozwoju kompetencji młodzieży w zakresie prewencji stosowanej w ochronie przeciwpożarowej, a także rozwój współpracy na rzecz ochrony przed tak pospolitymi zagrożeniami jak pożar, wybuch gazu czy zatrucie tlenkiem węgla osób o szczególnych potrzebach zgodnie z deklaracją wszystkich dotychczas zaangażowanych będzie kontynuowane i promowane celem uzyskania właściwego wsparcia systemowego z poziomu administracji rządowej. Wymagają tego okoliczności tj. bardzo liczna część społeczeństwa, która z przyczyn obiektywnych nie jest wstanie samodzielnie ochronić siebie ani swoich domostw dokonując zakupu i montażu czujników. Skala wyzwań w tym zakresie wymaga współpracy ponad sektorowej na poziomie lokalnym, ale również zdecydowanego i systemowego wsparcia z poziomu centralnego."