Otwock uczcił pamięć ofiar zbrodni katyńskiej przy pomniku „Katyń 1940”
Wczoraj mieszkańcy naszego miasta zgromadzili się, aby oddać hołd ofiarom zbrodni katyńskiej. Uroczystości, pełne refleksji oraz patriotycznych akcentów, miały miejsce przy lokalnym pomniku upamiętniającym te tragiczne wydarzenia z 1940 roku.
  1. Mieszkańcy i lokalne władze uczcili pamięć ofiar mszą świętą oraz modlitwą.
  2. Podczas uroczystości odbył się występ chóru Armii Krajowej oraz przemówienia przedstawicieli władz.
  3. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 zaprezentowali program artystyczny, który przeniósł zgromadzonych w czasy II wojny światowej.
  4. Zakończeniem ceremonii było złożenie wieńców pod pomnikiem oraz Apel Poległych, przeprowadzony przez uczniów miejscowej szkoły.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Zesłania Ducha Świętego, której przewodniczył ks. proboszcz Wiesław Wilmański. W modlitwie uczestniczyli nie tylko mieszkańcy, ale również przedstawiciele władz, organizacji kombatanckich oraz młodzież szkolna, co świadczy o przekazywaniu pamięci o tej tragedii kolejnym pokoleniom.

Prezydent Jarosław Margielski, w swoim przemówieniu, podkreślił wagę pamięci o ofiarach stalinowskiego terroru, co dodatkowo zaznaczył starosta Krzysztof Szczegielniak, odnosząc się do tragicznych losów polskiej inteligencji w czasach II wojny światowej. „To, co dla nas jest już historią, dla niektórych było trudną rzeczywistością,” przypomniał jeden z przedstawicieli Związków Kombatanckich podczas uroczystości.

Wzruszające momenty miały miejsce, gdy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 recytowali listy i poezje, które przypominały o osobistych tragediach i heroizmie z tamtych lat. Ich występ zakończył się mocnym akcentem - Apel Poległych, a następnie złożeniem wieńców przy pomniku „Katyń 1940”.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej były kolejnym ważnym momentem w kultywowaniu pamięci historycznej w naszej społeczności. Przez te działania pokazujemy, że pamięć o ofiarach totalitaryzmu pozostaje w nas żywa, a szacunek dla historii jest fundamentem naszej tożsamości narodowej.


Urząd Miasta Otwock