Aktualne ceny mieszkań w Karczewie. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Ceny nieruchomości w Karczewie - raport z rejestru cen

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Karczewie wynosi 10 130 zł/m² w ostatnich 12 miesiącach. To o 148 zł/m² mniej, czyli o 1,4%, niż poziom odniesienia z 2025 r. Typowa kwota zakupu to 585 000 zł, a mediana powierzchni wynosi 57 m². Analizujemy ceny transakcyjne zapisane w aktach notarialnych, a nie oczekiwania sprzedających z ogłoszeń. Zestawienie pokazuje zarówno poziom cen w mieście, jak i różnice między rejonami oraz sąsiednimi rynkami.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Karczewie: najważniejsze liczby

10 130 zł/m² wyznacza środek rozkładu cen: połowa mieszkań miała cenę metra poniżej mediany, a połowa powyżej. Przedział 8 660-12 771 zł/m² obejmuje środkową połowę transakcji i lepiej niż pojedyncza wartość pokazuje zróżnicowanie rynku.

Mediana całkowitej ceny wyniosła 585 000 zł, natomiast mediana metrażu 57 m². Są to osobne wskaźniki, opisujące budżet zakupu i powierzchnię. Dla kupującego znaczenie ma ich łączne odczytanie: podobny koszt mieszkania może oznaczać większą powierzchnię w tańszej lokalizacji albo mniejszy lokal przy wyższej stawce za metr.

Infografika: ceny mieszkań w Karczewie
Infografika: ceny mieszkań w Karczewie

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Wybór między lokalem od dewelopera a mieszkaniem używanym warto rozpatrywać przez całkowity budżet, nie tylko stawkę za metr. Znaczenie mają zakres wykończenia, ewentualny remont oraz termin, w którym można korzystać z nieruchomości. Dopiero porównanie lokali o zbliżonej powierzchni, lokalizacji i standardzie pozwala ocenić ekonomiczny sens dopłaty do nowego mieszkania.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

Dla przedziału 55-70 m² zestawienie wskazuje 12 430 zł/m². Przy wyborze mieszkania rodzinnego sama powierzchnia nie rozstrzyga jednak o funkcjonalności: istotne są również rozkład pomieszczeń i możliwość wykorzystania całego metrażu.

MetrażMediana zł/m²
55-70 m² (3-pok.)12 430 *

* w rejestrze niewiele danych dla tego przedziału - wartość orientacyjna

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

W zestawieniu rejonów 12 210 zł/m² przypada na rejon Osiny, a 8 137 zł/m² na rejon Osiedle Ługi. Różnice przestrzenne mają znaczenie dla budżetu: poszukiwanie mieszkania w tańszej części miasta może pozwolić przeznaczyć większą część środków na powierzchnię lub dostosowanie lokalu do własnych potrzeb.

Rejonzł/m²
Osiny12 210 *
Osiedle Ługi8 137 *

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań - Karczew
Mapa cen mieszkań - Karczew

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 585 000 zł z rynku wtórnego trzeba uwzględnić wydatki poza ceną nieruchomości. Podatek PCC według stawki 2% wynosi około 11 700 zł; nie zapłacą go osoby korzystające ze zwolnienia przy zakupie pierwszego mieszkania.

Maksymalna taksa notarialna to do około 3 825 zł z VAT, przy czym wynagrodzenie notariusza można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej wynoszą 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Budżet warto więc układać według kosztu całego zakupu, a nie wyłącznie kwoty uzgodnionej ze sprzedającym.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen w bieżącym zestawieniu wskazuje 10 278 zł/m² jako poziom odniesienia z 2025 r. Obecne 10 130 zł/m² oznacza spadek o 148 zł/m², czyli 1,4%.

Punkt odniesienia oznaczony rokiem 2026 wynosi 10 156 zł/m², a podane średnie tempo to -0,3% rocznie. Kierunek tych wskaźników nie potwierdza wzrostu cen: bieżący poziom pozostaje poniżej obu wartości odniesienia.

Karczew na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

11 157 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa mazowieckiego. W Karczewie metr kosztuje o 1 027 zł mniej.

Wśród sąsiednich miast niższą medianę ma Góra Kalwaria: 9 282 zł/m², czyli 8,4% mniej niż Karczew. Otwock, Józefów i Konstancin-Jeziorna znajdują się po droższej stronie porównania.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Karczew-10 130-
Otwock6 km12 270+21,1%
Józefów8 km12 744+25,8%
Góra Kalwaria11 km9 282-8,4%
Konstancin-Jeziorna12 km12 994+28,3%

W Otwocku, oddalonym o 6 km, różnica wynosi 2 140 zł/m², czyli 21,1%. Dla osób porównujących lokalizacje cena mieszkania jest jednak tylko częścią rachunku - obok niej liczą się koszty dojazdów i dostęp do codziennych usług.

Komentarz analityczny

Lokalna dynamika wynosi -1,4%, a zmiana kwotowa -148 zł/m² względem poziomu z 2025 r. To odpowiedź na pytanie, o ile zmieniły się ceny: obecny odczyt wskazuje obniżenie poziomu, nie kontynuację wzrostu. Równocześnie przedział 8 660-12 771 zł/m² pokazuje, że rynek pozostaje zróżnicowany, a wynik konkretnego zakupu zależy od cech lokalu i lokalizacji.

Na największych rynkach kierunek był inny. W II kwartale 2026 r. średnia cena nowych mieszkań wyniosła 14 444 zł/m², ze wzrostem o 0,6% rok do roku; na rynku wtórnym było to 13 657 zł/m² i wzrost o 0,7% (źródło: Narodowy Bank Polski, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Karczew nie powiela więc kierunku zmian obserwowanego w tym zestawieniu największych miast.

Warunki finansowania mogą wpływać na lokalny popyt. Stopa referencyjna pozostała na poziomie 3,75% po wrześniowej decyzji RPP (źródło: Narodowy Bank Polski, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych wyniosło 6,07% w czerwcu, o 0,7 punktu procentowego mniej rok do roku (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Niższy koszt kredytu może zwiększać możliwości zakupowe, także w miastach tańszych od sąsiednich rynków.

Co dalej z cenami? Jeśli poprawa dostępności finansowania przełoży się na większy popyt w Karczewie, presja na obniżki może osłabnąć. Jeśli natomiast podaż mieszkań będzie przewyższać zainteresowanie kupujących, pozostanie przestrzeń do negocjacji. Twardej prognozy nie stawiamy - kolejne aktualizacje pokażą, który mechanizm przeważa.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Karczewie?

Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 10 130 zł/m². Środkowa połowa transakcji mieściła się w przedziale 8 660-12 771 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Karczewie rosną, czy spadają?

Bieżąca mediana jest o 148 zł/m², czyli 1,4%, niższa od poziomu odniesienia z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

W zestawieniu rejonów wyższą wartość ma rejon Osiny: 12 210 zł/m². Niższą ma rejon Osiedle Ługi: 8 137 zł/m².

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 14 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 28 października 2025 do 29 lipca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (1 transakcji) i wtórny (0); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-07-29; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Ostatnie Artykuły