Otwoccy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy stosując nową metodę psychologicznego oddziaływania, próbują wyłudzać bądź skutecznie wyłudzają pieniądze od mieszkańców naszego powiatu. Przestępcy podszywając się pod znajomych i bliskich, działając pod legendą udzielenia im szybkiej pożyczki czy też pomocy w realizacji płatności internetowej, namawiają na podanie kodu „BLIK”, służącego do realizacji takich właśnie transakcji. Uwaga! To właśnie metoda na tzw. „BLIK-a”. Zawsze należy upewnić się, czy osoba z komunikatora to prawdziwy znajomy bądź krewny. Wystarczy zatelefonować, bądź skontaktować się z nim w inny sposób, aby potwierdzić czy też wykluczyć internetowy „fortel” oszusta.

Metoda ta polega na tym, że osoba, która ma konto na portalu społecznościowym, otrzymuje wiadomość od innej osoby, znajomego, członka rodziny, poprzez Messenger-a, Facebook-a, których ma często w liście kontaktów, z prośbą o pomoc w płatności za zakupy czy też usługę, do której potrzebny jest kod BLIK.

Osoby później pokrzywdzone, złudnie myśląc, że udzielają komuś pomocy, podają „BLIK”, nie sprawdzając i nie weryfikując czy przekazują go właściwej osobie. W ten sposób kod wykorzystuje ewentualny oszust, który wypłaca pieniądze z bankomatu czy też dokonuje płatności w internecie, narażając tym sposobem na stratę osobę, od której otrzymał „BLIK-a”.

Nie zawsze musi to być osoba z listy kontaktów, a ktoś kto po prostu wykorzystuje komunikator i udaje znajomego bądź przyjaciela, wymyśla historię, aby zdobyć  „BLIK-a”.

Działanie podobne jak przy oszustwach „na wnuczka”, jednak skierowane do większej liczby odbiorców, w różnym wieku.

Pierwsza zasada bezpieczeństwa obowiązuje zawsze ta sama – bezwzględnie należy skontaktować się z osobą, która prosi o wsparcie, w tym przypadku kod „BLIK”. To najlepsza forma i sposób zabezpieczenia się przed stratą pieniędzy.

Zawsze trzeba być czujnym. Otwoccy policjanci przypominają korzystającym z sieci najważniejsze zasady bezpieczeństwa, aby:

  • dokładnie zabezpieczali swoje hasła dostępowe do portali społecznościowych. Co jakiś czas warto pomyśleć o ich zmianie,
  • po zakończeniu pracy z Facebook-iem czy też Messenger-em należy się wylogować, a dopiero później zamknąć przeglądarkę.
  • nie należy otwierać podejrzanych wiadomości e-mail i nie do końca uwiarygodnionych załączników, tj., zdjęć, plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, linków,
  • zwracać uwagę na witryny banków i portali z ogłoszeniami i aukcjami, nie należy wpisywać danych logujących, jeżeli cokolwiek wzbudza wątpliwość.

Warto być przezornym i aby nie stracić swoich finansów przez podanie „BLIK-a”, po prostu go nikomu nie podawać. Chyba, że osoba prosząca o niego ma 100 % wiarygodności i nawiązany został z nią bezpośredni kontakt. Zapewne nie przez komunikator, bo w takiej chwili może korzystać z niego oszust.

dn