Zgodnie z zapowiedziami synoptyków kolejne noce mogą być chłodne, a nawet mroźne. W niebezpieczeństwie w tym czasie mogą znaleźć się nie tylko osoby bezdomne, ale również ci, którzy żyjąc w samotności, zdani są jedynie na siebie. To ci, którym może poczucie wstydu nie pozwala poprosić o pomoc pracowników socjalnych, policjantów, a nawet sąsiadów. Dlatego policjanci wychodzą naprzeciw potrzebującym pomocy i apelują o zgłoszenia, szczególnie takie, które dotyczą osób, które mieszkają samotnie, seniorów lub osób z ograniczeniami, po to, aby zainteresować się ich losem i zaangażować inne instytucje pomocowe. Policjanci sprawdzą również sygnały o osobach bezdomnych. Prosimy o telefony, „Pomagamy i Chronimy” to nasze motto.

Spadek temperatury w granicachnawet kilku „kresek” poniżej zera, to sytuacja w której może dojść do zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia. Można nabawić się odmrożeń, a w najgorszym przypadku nie przeżyć zimna. Dlatego też policjanci z otwockiej komendy, w szczególności dzielnicowi, patrolują i sprawdzają wszystkie miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.

Oprócz bezdomnych, ważną grupą osób dla których policjanci mają wiele empatii oraz zrozumienia, są osoby starsze i nieporadne. Mieszkające często w miejscach odludnych, gdzie nawet ich sąsiedzi nie mają świadomości, że w ledwo stojącym drewnianym domku, ktoś jeszcze egzystuje.

Brak środków do życia, choroby, to czynniki, które powodują, że życie tych właśnie ludzi może znaleźć się w niebezpieczeństwie. Brak ogrzewania, ciepłego jedzenia, leków i niezrozumiały wstyd poproszenia kogoś o pomoc, to wszystko może złożyć się na smutny finał historii starszego człowieka.

Aby temu zapobiegać, szczególnie chłodną czy też mroźną porą, warto zainteresować się losem tych właśnie osób. Policjanci odpowiedzą na każde zgłoszenie dotyczące takiego miejsca. Nie dajmy tym ludziom zamarznąć. Bezdomni i samotni być może czekają na prawdziwie pomocną dłoń.

Można dzwonić na numery alarmowe 112 i 997 lub bezpośrednio do oficera dyżurnego otwockiej komendy na nr tel. 22 60 41 900 lub 22 60 41 213.

dn