Z balkonem, tarasem lub ogródkiem – mieszkania w takich konfiguracjach proponują klientom deweloperzy. Zastanawiasz się nad ostatnim rozwiązaniem? Kupując mieszkanie z ogródkiem, powinieneś wykazać się czujnością, bo zapisy w umowie wcale nie muszą być dla Ciebie korzystne.
Kto i gdzie buduje mieszkania z ogródkami?
Duża konkurencja wśród deweloperów sprawia, że każdy z nich stara się uatrakcyjnić swoją ofertę. Dobrym przykładem może być oferowanie ogródków do mieszkań położonych na parterze. Zainteresowanie lokalami usytuowanymi najniżej w budynku jest zazwyczaj najmniejsze. Perspektywa posiadania mieszkania z ogródkiem w cenie samego lokalu, może pobudzić wyobraźnię klientów i skutecznie skłonić ich do rezygnacji z mieszkania na wyższym piętrze. Deweloperzy skrzętnie z tego korzystają.
Gdzie najczęściej powstają mieszkania z ogródkami? Najwięcej takich inwestycji realizuje się na obrzeżach miast, chociaż od tej reguły zdarzają się wyjątki – czasem firmy deweloperskie proponują takie lokale w centrum. Z kolei w Warszawie indywidualne ogródki posiadają mieszkania na sprzedaż w Wawrze. Przykładami tego rodzaju inwestycji są: Wawer Go, Osiedle Wiślanych Pól czy Ogrody Tawułkowa.
Na co uważać, wybierając mieszkanie z ogródkiem?
Jeżeli jesteś zainteresowany mieszkaniem z ogródkiem, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, co konkretnie proponuje Ci przedstawiciel dewelopera. Możliwości są dwie – deweloper:
- ustanowi na Twoją rzecz np. służebność gruntową – wówczas ogródek będzie należał do części wspólnych, ale będziesz mógł z niego korzystać tylko Ty,
- sprzeda Ci grunt – wówczas ogródek będzie osobną działką, a Ty staniesz się jej pełnoprawnym właścicielem.
Drugie rozwiązanie jest rzadziej spotykane, z kolei pierwsze ma tę wadę, że wspólnota mieszkaniowa może zobowiązać właścicieli mieszkań położonych na parterze do utrzymania zieleni czy ustalić, że będą oni ponosić z tego tytułu dodatkowe opłaty.
Musisz dopłacić za możliwość zakupu mieszkania z ogródkiem? Przemyśl, czy to rozwiązanie rzeczywiście będzie Ci się opłacać, szczególnie gdy deweloper nie zamierza sprzedać Ci gruntu, który będziesz użytkować.
Mieszkanie z ogródkiem – główne zalety i wady
Dostęp do prywatnego kawałka zieleni może być kuszący. Jeżeli wiosną i latem lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, to wcale nie będziesz musiał udawać się na spacery do parku. Mieszkanie z ogródkiem to także atrakcyjne rozwiązanie dla pasjonatów ogrodnictwa, którzy chcą uprawiać kwiaty, krzewy czy zioła.
Mimo niewątpliwych atutów, mieszkanie z ogródkiem ma też wady. Należy do nich zaliczyć ograniczoną prywatność i mniejsze nasłonecznienie. Pojawić mogą się też wspomniane dodatkowe opłaty. Pozostaje jeszcze kwestia bezpieczeństwa – lokale na parterze częściej padają łupem złodziei.
Czy - biorąc pod uwagę plusy i minusy mieszkania z ogródkiem - warto je kupić? Na to pytanie musisz odpowiedzieć samodzielnie. To, co dla innych osób poszukujących lokalu może być wadą, dla Ciebie może być zaletą. Mieszkanie z indywidualnym ogródkiem jest jednak z pewnością opcją wartą rozważenia.