Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Otwock

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

To pytanie, które zadaje sobie większość osób planujących zakup własnego M2. Szacując koszt wykończenia mieszkania, musisz wziąć pod uwagę jego powierzchnie, planowane materiały oraz koszty pracy ekipy remontowej. Jak oszacować budżet, żeby nie przepłacić i uzyskać pożądany efekt? Podpowiadamy i przedstawiamy aktualne ceny i stawki.

Oszacowanie kosztu wykończenia mieszkania to niełatwe zadanie. Proces jest złożony oraz zależy od aktualnych cen materiałów budowlanych i stawek ekip remontowych. Uwzględniając wzrost cen na poziomie 5-10% w skali roku, przyjmuje się jednak, że wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim kosztuje około 1400 zł za m2. Jest to orientacyjna wycena zakładająca użycie materiałów ze środkowej półki. W zależności od planowanych rozwiązań koszt może być znacznie niższy lub nawet kilkukrotnie wyższy. Jakie czynniki wpływają na koszt wykończenia mieszkania?

Ceny materiałów budowlanych

Wśród materiałów budowlanych największy koszt generują te, wykorzystywane do wykończenia podłóg. Możesz wybierać między płytkami gresowymi, deskami, a panelami o różnej klasie ścieralności w cenach od kilkunastu do kilkaset złotych za metr. Planując swój budżet, dowiedz się dokładnie, ile metrów danego rodzaju powierzchni potrzebujesz i na tej podstawie stwórz kosztorys.

Jeśli pomieszczenie jest małe nawet zakup kosztownych płytek, może nie być drogi. Na ich cenę wpływa rozmiar, design oraz odporność. W przypadku większych pomieszczeń warto postawić na dobrej jakości płytki lub panele w przedziale cenowym 30-100 zł za m2. Drewniana podłoga to wydatek rzędu 150-400 zł za m2. Do ceny materiałów dochodzi jeszcze koszt kleju, fug oraz maty pod panele.

Kolejnym niezbędnym wydatkiem jest wykończenie ścian. Tu podobnie, jak w przypadku podłóg o cenie decyduje jakość i właściwości emulsji. Ceny zazwyczaj mieszczą się w przedziale od kilkunastu złotych do 100 zł za litr farby. Dobrą praktyką jest policzenie powierzchni ścian i sufitów, dzięki czemu będziesz w stanie obliczyć, ile litrów na dane pomieszczenie potrzebujesz. Do ceny farb należy doliczyć jeszcze cenę gruntu oraz robocizny fachowców.

Koszt ekipy remontowej

Cena usług fachowców to jeden z czynników, który najbardziej wpływa na ogólny koszt wykończenia mieszkania. Cena zależy od doświadczenia fachowców oraz zakresu prac. Duże znaczenie ma także lokalizacja. Ekipy z dużych miast, w których jest stały popyt na ich usługi, mają nawet kilkukrotnie większe stawki niż fachowcy z mniejszych miejscowości. Ceny plasują się w przedziale od 100 do 600 zł na dzień.

Koszt działań ekipy remontowej zależy również od standardu samego lokalu. Krzywe ściany czy pękające płyty to dodatkowy koszt, wymagający większych nakładów pracy oraz dodatkowych materiałów. Wiele więc zależy od samego dewelopera i standardu inwestycji. Deweloperzy w Otwocku używają wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu sam proces wykończenia nie generuje dodatkowych kosztów po stronie nabywcy.

Cena wyposażenia

Na cenę wykończenia ma w końcu wpływ samo wyposażenie mieszkania, czyli meble, sprzęt AGD oraz sanitariaty. Koszt wyposażenia i pełnego zagospodarowania kuchni szacuje się średnio na 8 - 13 tys. zł. Podobną kwotę trzeba wydać na niewielkiej wielkości łazienkę. Na etapie planowania budżetu warto uwzględnić również szafę w zabudowie oraz inne usługi stolarskie. Wybierając meble, zwróć uwagę na ich jakość, tak aby kupione sprzęty służyły Ci jak najdłużej i ładnie prezentowały się w Twoim nowym, świeżo wykończonym mieszkaniu.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl