W zeszły czwartek w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku odbyła się konferencja „Nowe substancje psychoaktywne, czyli mózg pod ich wpływem” zorganizowana przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Otwocku i Komendę Powiatową Policji w Otwocku. Udział w szkoleniu wzięli między innymi przedstawiciele lokalnych władz, prokuratury, służb mundurowych, pedagodzy, nauczyciele i kuratorzy z powiatu otwockiego. Głównymi zagadnieniami poruszanymi podczas konferencji były uzależnienia i mechanizmy działania dopalaczy i narkotyków oraz zagrożenia, na które narażone są dzieci i młodzież w internecie.
W zeszły czwartek w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku odbyła się konferencja „Nowe substancje psychoaktywne, czyli mózg pod ich wpływem”. Na szkolenie zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych władz, Powiatowych Inspekcji Sanitarnych z województwa mazowieckiego, Prokurator Rejonowy w Otwocku, dyrektorzy i pedagodzy placówek oświatowych z powiatu otwockiego, kuratorzy oraz przedstawiciele służb mundurowych.
Zgodnie z programem główna część szkolenia dotyczyła zagadnień związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi, mechanizmami ich działania oraz istotnych zagrożeń. O tym, jak ważny jest to temat, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie mówił kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Radosław Gruss. W swoim wykładzie przedstawił najbardziej powszechne „nowe narkotyki” oraz skutki jakie niesie za sobą ich zażywanie.
W drugiej części szkolenia Komendant Powiatowy Policji w Otwocku mł. insp. Przemysław Dębiński wraz z zaproszonym gościem z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Stołecznej Policji kom. Moniką Domańską omówił konsekwencje prawne zażywania substancji psychoaktywnych oraz największe akcje Policji w zakresie zwalczania narkotyków nie tylko na terenie powiatu otwockiego, ale również i całej Polski. Kom. Monika Domańska przyciągnęła uwagę uczestników omawiając ciekawy przykład ze swojego zawodowego doświadczenia, gdzie dociekliwa praca policjantów doprowadziła do likwidacji laboratorów i magazynów substancji psychotropawych na terenie Polski i Holandii. Tą część konferencji podsumował Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Otwocku asp. sztab. Paweł Smoliński podając przykłady zażywania substancji psychotropowych przez młodzież i reakcji rodziców oraz ich niewiedzy. Przypomniał również, jak należy właściwie postępować w przypadku znalezienia podejrzanej nam substancji.
Ta konferencja jest efektem ścisłej współpracy Komendy Powiatowej Policji w Otwocku z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym. Zakres współdziałania obu służb obejmuje między innymi dokonywanie wspólnych kontroli związanych z przestrzeganiem zakazu wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, wzajemną pomoc w toku czynności kontrolnych, w tym przy zatrzymaniu produktów lub substancji zabronionych na terenie powiatu otwockiego oraz wymianę informacji.
Pamiętajmy, że dostęp do substancji psychoaktywnych jest coraz bardziej powszechny, dlatego edukujmy dzieci i młodzież przed negatywnymi skutkami ich zażywania.
sierż. szt. Paulina Harabin/g.p