Policjanci z otwockiej drogówki zatrzymali do kontroli 44-latka, który kierował audi. Po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy, gdyż w jego sprawie została wydana decyzja o cofnięciu uprawnień, a ponadto był poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu. 44-latek już usłyszał zarzut za przestępstwo z art. 180a kodeksu karnego, który jest zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego egzekwują przestrzeganie przepisów, przeprowadzając wyrywkowe kontrole drogowe oraz stosując urządzenia tj. mierniki prędkości, urządzenia do badania zawartości alkoholu oraz narkotyków. By te działania jednak były skuteczne, należy je nagłaśniać. Karanie przez funkcjonariuszy sprawców wykroczeń, ma zniechęcać do ich popełniania oraz propagować odpowiedzialną i bezpieczną jazdę. Mundurowi ścigają przede wszystkim kierowców dopuszczających się wykroczeń wysokiego ryzyka oraz przestępstw. Policjanci zapewniają, że w przypadku jazdy z nadmierną prędkością, jazdy pod wpływem alkoholu, czy narkotyków, jazdy bez uprawnień, jazdy bez pasów bezpieczeństwa ich reakcja będzie zdecydowana i natychmiastowa.

Jednak pomimo wielu apeli policjantów o przestrzeganie obowiązujących przepisów, nie wszyscy się do nich stosują. Tak było w przypadku 44-latka. Wieczorem, na ulicy Matejki w Otwocku został zatrzymany przez patrol drogówki do kontroli drogowej. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że kierujący audi 44-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. W jego sprawie w 2018 roku otwocki starosta wydał decyzję o cofnięciu uprawnień po przekroczeniu dopuszczalnej liczby punktów karnych. Ponadto mężczyzna był poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu. Trafił do celi na komendzie.

Takie właśnie osoby, które dopuszczą się kierowania pojazdem, pomimo cofnięcia uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez właściwego starostę, wyczerpują znamiona przestępstwa określonego artykule 180a kodeksu karnego, za który to czyn jest przewidziana kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Policjanci po raz kolejny apelują o bezpieczną jazdę. Aby na drogach powiatu uczestnicy ruchu drogowego czuli się bezpiecznie, mundurowi będą skutecznie egzekwować przestrzeganie przepisów drogowych.

 

mł. asp. Paulina Harabin